Tak o tom všem se mohli včera bavit studentky a studenti Střední zdravotnické školy v Českých Budějovicích.

„V rámci našich pravidelných preventivních akcí, jak se nestat obětí trestného činu, jsme se tento týden zaměřili na středoškoláky,“ říká mluvčí českobudějovické Policie ČR Regina Tupá.

Úterní besedy s policisty se účastnili studenti prvního ročníku. Dozvěděli se například jak předcházet nebezpečí přepadení nebo jak se vyvarovat vyzývavému chování, které by je mohlo stát i život.

Démon alkohol

„Děvčata si musí uvědomit, že mezi pokusem o trestný čin a legrací, je mnohdy jen krůček,“ říká policista Milan Smetana z obvodního oddělení Čtyři dvory. „Pokud odjíždíte z diskotéky a vsednete do auta s opilými mladíky, můžete se stát lehce obětí jejich dalšího počínání, které může skončit i znásilněním. Alkohol odstraňuje zábrany a uvolňuje mravy.“ Policisté tvrdí, že s každým činem by se měly oběti hned svěřit policii.

„Policisté hrají o čas a čím dřív se o trestném činu policie dozví, tím větší je šance, že pachatele dostihneme,“ pokračuje Smetana. Regina Tupá připomněla, že minulý týden dostal u soudu pachatel dvanáct let za to, že v krajském městě znásilnil dvě mladé ženy.

A nejen o něm se pak v besedě studenti rozhovořili. „Překvapilo mě, že se ptali na domácí násilí a zda za ně může být označen i psychologický nátlak a ponižování,“ uvedl další účastník besedy, strážník českobudějovické městské policie Bohumil Novák.

„Akce má význam i proto, že se studenti kromě získaných rad také přestávají bát policie na něco se zeptat,“ říká Jitka Komárková, odborná učitelka zdravotnické školy.

„Chceme v nich proto pokračovat také příští rok.“

Preventivní akce, které pořádá společně českobudějovická Policie ČR a městská policie, se budou v krajském městě konat i nadále.
„Chystáme se dokonce i se psy do mateřských škol,“ prozrazuje mluvčí městské policie Kateřina Schusterová.