Z ní dále vyplývá, že 62% lidí se většinou cítí bezpečně, zatímco 4% respondentů na tuto otázku odpověděla záporně. 3% Jihočechů se přiznalo, že někdy dala úplatek policistovi, aby se vyhnula problémům.


Anketa se zabývala také požadavky občanů směrem k policii. 51% dotázaných by si přálo, aby byly posíleny pěší hlídky, 44% chce více autohlídek a 34% se kladně komentovala kamerový systém.


K poslednímu bodu se včera vyjádřil krajský policejní ředitel Bohumil Bezemek. „My konáme tolik činností na základě různých dohod a zdarma, například ochranu při sportovních zápasech místo placené ochranky, že to pak vypadá, že jsme málo vidět v ulicích. Máme nedostatek lidí, a kvůli novému služebnímu zákonu to vypadá, je bude ještě hůř,“ je přesvědčen.


„Kamerový systém sice ochrání, ale současně je vnímán jako zásah do soukromí, to my musíme respektovat,“ dodal.


Negativní zkušenost s prací policie popisuje Iva Peštová z Městských kulturních domů. „Do styku s nimi se bohužel často dostaneme kvůli krádežím a vandalismu. Policie sice okamžitě po telefonátu přijede, velice ochotně všechno zdokumentuje a sepíše, ale stalo se snad jenom jednou , a to před sedmi lety, že někoho opravdu dopadli,“ komentovala.