„Vnímáme tuto aktivitu velice pozitivně. také můžeme říci, že v průběhu sledovaného měsíce došlo ke snížení pouliční kriminality,“ uvedl včera ke zkušebnímu projektu Bohumil Čondl, který je pověřený řízením Okresního řediteství Policie ČR. „Zkušební měsíc jednoznačně potvrdil, že nejlepší prevencí je vidět strážníky a policisty ve větším počtu v ulicích,“ doplnil Čondla primátor krajského města a zároveň i prozatimní ředitel strážníků Juraj Thoma.
Společné hlídky byly především nasazovány do předem vytipovaných lokalit, a to tam, kde lze předpokládat vyšší „nápor“ trestné činnosti. Jako například na sídlišti Máj. Tamní obyvatelé ale pozitivní pohled města a policie zas tak růžově nevidí. „Neviděl jsem je tady ani jednou,“ tvrdí obyvatel Máje.


„Chápu, že má jak městská, tak i státní policie málo lidí, ale to jsou pořád jen výmluvy. Co jsem já viděl a také co říkají lidé okolo, tak tady občas projede auto. Jednou jsem viděl tudy jít strážníka pěšky po obědě, a to bylo všechno,“ dodal obyvatel, který nechce být jmenován. „Problém tady pořád je a také bude, pokud se to nezačně velice tvrdě trestat. Přeji si, aby se slova pana Thomy nakonec uskutečnila, ale podobných slibů jsme už slyšeli za minulého primátora Tettera,“ konstatoval dále. „Chtěli bychom docílit toho, aby nám město dalo kameru do prostoru ulic V. Volfa a M. Chlajna,“ uzavřel.


„V květnu strážníci absolvovali třicet společných směn, při kterých odpracovali 1625 hodin, z toho děvět set deset přesčasových. Do společných hlídek se zapojilo devětatřicet městských policistů, kteří sloužili v rámci nočních přesčasů, takže nechyběli při běžné pochůzkové činnosti,“ shrnula projekt tisková mluvčí městské policie Katka Schusterová.


Vzhledem k tomu, že podle města a vedení státní policie se novinky osvědčily, bude spolupráce pokračovat. Během dvou týdnů se na podrobnostech další akce domluví primátor Juraj Thoma a zástupci Policie ČR.