Nové barvy, nový vzhled, přívětivější prostředí, dětský koutek či lepší vybavení. Tak teď vypadá zcela opravená služebna státní policie v Týně nad Vltavou. Její proměna také spadala do projektu ministerstva vnitra s názvem P1000, který má mimo jiné za úkol práci policistů více přiblížit lidem.

„Nová služebna se mi líbí, předtím tady bylo jen malé okýnko a ani sednout jste si nikam nemohl,“ odpověděl v úterý na naši otázku jeden z místních obyvatel, který přišel na služebnu kvůli vykradené tribuně u fotbalového hřiště.

Napřed recepční

Nové podoby vltavotýnského oddělení policie si místní opravdu všímají. S tím má také své zkušenosti městský strážník Martin Macháček.

„Většinou se to týká těch lidí, kteří nejsou strůjci přestupků a trestných činů, těm se služebna líbí. Musím tedy říci, že ohlasy jsou jedině pozitivní. Například, když nedávno k nám jeden pán přišel řešit přestupek, tak říkal, že na policii to mají hezčí,“ usmál se strážník Macháček. „My opravdu sedíme v jedné kanceláři dva, takže to nemáme tak pěkné jako zde. Ale i městská policie kvituje, že se lidem nová policejní služebna líbí. Protože také úzce s policií spolupracujeme a máme společné akce. Určitě je nový vzhled i přínosem pro nás,“ doplnil jeden z týnských strážníků.

Další novinkou, v rámci přiblížení policistů směrem k obyvatelům, je pozice recepční. Ta jako první přijde s lidmi, kteří na služebnu zavítají, do kontaktu.

„Nejčastěji sem k nám přicházejí lidé s nahlašováním vykradení v chalupách, chatách. Zatím nám nikdo neohlašuje přepadení a závažnější problémy,“ říká recepční Miroslava Krejčová. „Když sem lidé přijdou, tak nám hned říkají, jak to tu máme nádherné. Sednou si, kouknou na televizi a také říkají, že předtím nebyla policie tak pěkná,“ dodává Krejčová. A dokonce podle okresní policejní mluvčí Reginy Tupé drží týnská služebna jeden primát.

„Obvodní oddělení v Týně nad Vltavou má snad nejhezčí a nejvybavenější služebnu snad v celém kraji. Samozřejmě i zde jde v rámci projektu P1000 o odstraňování bariér mezi policií a veřejností,“ uvedla Tupá.