Krátce po osmé hodině ranní tu havaruje vozidlo Škoda Octavia, které začne po nárazu okamžitě hořet. Uvnitř zůstávají zaklíněné dvě ženy. Naštěstí si jich všímá pozorný svědek, který okamžitě spouští požární hlásič a přivolává hasiče. Ti přijíždějí na místo během několika málo minut. Záchranu zraněných pasažérek jim však komplikuje právě silný kouř, přes který není vidět ani na krok.

Takový scénář má úterní taktické cvičení záchranářů v českobudějovickém obchodním centru Mercury. Dochází při něm i ke skutečnému odklonu dopravy v bezprostředním okolí nádraží.

„Podle připraveného scénáře informoval ihned vnitřní rozhlas obchodního centra o této mimořádné události všechny návštěvníky, prodejce i nakupující. Oznámil, že je třeba v klidu a spořádaně zahájit evakuaci a obchodní centrum vyklidit. Samozřejmě s dovětkem, že se jedná pouze o taktické cvičení,“ popisuje jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Dodává, že cílem cvičení bylo především prověřit vzájemnou koordinaci záchranářů v místech, kde se pohybuje velký počet lidí. Konkrétně v Mercury jich bývá průměrně 25 tisíc denně. „Cvičení takového rozsahu tu máme poprvé. Zákazníků se to samozřejmě teoreticky částečně dotkne, ale v takové míře, že to snad pochopí. Toto cvičení by mělo prokázat mimo jiné i to, že ani takováto událost by se neměla nijak výrazně projevit na chodu autobusového nádraží na střeše objektu,“ doplňuje manažer Mercury Christian Stundner. Podle mluvčího Matznera dosud jihočeští policisté podobnou situaci v reálu řešit nemuseli. Jediným problémem, který se objevil asi před čtyřmi nebo pěti lety, byl požár střechy budějovického obchodního domu OBI, jenž vznikl kvůli nedbalosti při svařování.