Oběšenec za východu slunce, nahá mrtvola v šumavském lesíku, zakrvácené stopy i projíždějící vlak vedle boty sebevraha. To jsou silné okamžiky zachycené fotoaparáty policejních techniků, které nyní mohou lidé spatřit na vlastní oči.
Nad 9. ročníkem výstavy Fotostopa 2022 převzal záštitu ředitel jihočeské policie Luděk Procházka. Na vernisáži byl potěšen, že ji policisté mohli uspořádat právě v Táboře. „Předpokládám, že obyvatelé Tábora a širokého okolí výstavu rádi navštíví a budou spokojeni. Zjistí tak také, že policejní práce není lehká,“ míní.

Starosta Štěpán Pavlík byl spektrem exponátů uchvácen. „Líbí se mi, že se v tomto tématu prolíná reálná práce a umělecká tvorba. Osobně mě těší, že si tyto fotografie mohou prohlédnout diváci na táborské půdě,“ sdělil s tím, že je to i pocta policii. „Doufám, že si veřejnost uvědomí, o jak záslužné jde povolání,“ dodal Pavlík.
Jen pro otrlé
Kurátorem výstavy, která dokumentuje jen zlomek práce kriminalistů, je Pavel Panský z Odboru kriminalistické techniky a expertiz. „Část výstavy jsme věnovali násilným činům, proto na dveřích visí upozornění. Některým lidem to nemusí dělat dobře,“ poznamenal.

Na druhou stranu i v historii bylo potřeba tyto mimořádné události zaznamenat. „Neštěstí od nepaměti přitahuje zvědavce, proto prostory páskujeme. Expozice umožňuje podívat se za tu naši policejní pásku,“ dodal.
Veřejnost podle něj nejvíc zajímají hrdelní zločiny, krev a mrtvoly samotné. „První ročníky jsme dělali bez násilí, ale zpětná vazba ukázala, že lidé chtějí vidět víc,“ uvedl.
Jeden ročník měl dokonce podtitul Vražda, smrt a zabití. „Letošní ročník bych nazval klidně: Policie, vstup zakázán. Jde o takový průřez,“ shrnul Pavel Panský. Reálné snímky jsou jen pro otrlé. „Jde o autentické snímky z jihočeských případů,“ upřesnil.

Tělo ze Šumavy
Podle jeho komentáře nejhorší zachycený zločin přibližuje fotka těla v lese. „Šlo o Angličana zavražděného partnerkou z Mnichova, která ho pohodila až na Šumavě u Nové Pece a pokusila se tělo zapálit,“ řekl s tím, že k této vraždě došlo asi před pěti lety.

Nahá mrtvola staršího muže ležela vedle stezky, složitě se identifikovala. Jelikož šlo o cizince, nebyl v české policejní evidenci. „Nenašli jsme ho ani podle DNA, ani genetiky. Nakonec jsme ho ztotožnili podle čísla umělé kloubní náhrady, kdy jsme zjistili, že byl operován v Londýně,“ upřesnil Panský.
Ocenění za příkladnou kriminalistickou činnost se dočkali dva technici Jiří Huml a Petr Ševčík, kteří některé z fotografií pořídili. Širší povídání s nimi přinese Deník v následujících dnech.