Místo oslav narozenin na diskotéce slzy a pobyt na policejní stanici. Takhle si asi páteční večer drobná šestnáctiletá blondýnka z Českých Budějovic nepředstavovala. Měla však smůlu, stejně jako dalších devatenáct mladistvých, které načapali policisté během páteční noci při popíjení alkoholu v krajském městě. Na této noční razii nechyběl ani Deník.

Překvapení v centru

Celá akce, na které se podílelo více než padesát policistů, začíná v pátek hodinu před půlnocí na náměstí Přemysla Otakara II. Policisté si zde vytypovali čtyři restaurace, ve kterých předpokládali výskyt mladistvých konzumentů alkoholu.

Aby předešli tomu, že se budou jednotliví provozovatelé restaurací vzájemně informovat, zahájili razii v těchto čtyřech zařízeních najednou. Jako první restauraci navštěvujeme Media bar. Asi po deseti minutách vyvádějí policisté ven jedinou neplnoletou návštěvnici baru. „Já jsem nic nepila,“ dušuje se slečna. Přesto jí policisté dávají dýchnout. Po chvilce napětí je jasno – dívka skutečně mluví pravdu. „Je to perfektní, můžeme jít dál“, zmínil službu konající policista. Podobně dopadla kontrola ve všech čtyřech restauracích. Do odjezdu z náměstí policisté polapili pouze jednoho šestnáctiletého mladíka, který měl asi 0,09 promile. „Vypil jsem odpoledne nějaké víno s kamarády ve skateparku,“ přiznal se přistižený hříšník. Na místě si jej převzali do péče pracovníci sociálního odboru magistrátu. „Nyní budeme čekat, až si pro něj přijedou rodiče,“ uvedla sociální pracovnice Olga Jirků. Dalším místem, kam se policisté přesunuli, byla diskotéka Palm Beach na Pražské třídě. Pokud někde policisté očekávali úspěch, bylo to právě zde. Ve svém očekávání se nezmýlili. Během chvíle zde lapili osm mladistvých hříšníků – čtyři hochy a čtyři děvčeta. A nestačili se divit.

„To budou mít ze mně doma radost,“ povzdychl si šestnáctiletý mladík v hnědé bundě s kapucí přes hlavu. Chvilku předtím se stal se svými téměř dvěma promilemi neoficiálním rekordmanem mezi dopadenými hříšníky.

Poté, co mladík vyslovil výše uvedenou větu, dočkal se od svých kamarádů souhlasného pokývání hlavou. Všichni na tom byli zřejmě podobně.

Společného toho však měli tito mladí lidé ještě víc. Všichni nahlásili rodičům, že jdou na diskotéku. „Myslím, že mámě musí být jasné, že tady nějaký alkohol vypiju,“ přiznává patnáctiletá bruneta, která navštěvuje prvním rokem střední školu. Všichni hříšníci také rázem zapomněli na to, kde vlastně k alkoholu přišli. Nejhůře v tomto směru dopadla drobná blondýnka, která před několika dny oslavila své šestnácté narozeniny. Na dotaz policistů, zda něco pila, přiznala zpočátku jedno malé pivo. Poté se téměř desetkrát neúspěšně snažila nadýchat do balónku. Když se jí to konečně podařilo, ukázal tester hodnotu 1,4 promile. Tímto „výkonem“ se pak tato slečna stala rekordmankou mezi děvčaty.

K podobným opatřením přistupují policisté zejména kvůli výtržnostem, kterých se často mládež dopouští při svých nočních návratech z bujarých tahů.

„Jako problematické místo vnímáme zejména Krajinskou ulici a blízké okolí,“ uvedl krajský policejní mluvčí Jiří Matzner. Podle jeho slov se mládež s podobnými akcemi bude setkávat častěji. Odradit od pití by je mohlo také to, že je policisté neodvezou domů, jak tomu bylo dřív. Teď musí počkat do příjezdu rodičů na policejní stanici. Mohou tam strávit dokonce až 24 hodin.