"Kolem půl dvanácté v sobotu se ozvala obrovská rána, vchodovými dveřmi k nám do obchodu vlétlo velké divoké prase," popsala děsivý zážitek prodavačka Květa Krutinová, která z něj byla ještě po hodině znatelně otřesená. "Strašně jsme se všichni lekli, protože prorazilo sklo. Máme sice šoupací dveře na fotobuňku, ale než se stihly otevřít, bylo uvnitř."

Prase se o sklo dveří pořezalo, vletělo do obchodu a v panice běželo dál. "Rozprchli jsme se před ním a schovali se, radši jsme ho nechali řádit, nikoho ani nenapadlo ho nějak nahánět. Proběhlo komplet celý obchod až dozadu, bylo celé pořezané, všude byly kapky krve, po zemi, na zdech, na výrobcích, na textilu… Povlaky a polštáře jsou zničené, rozbilo nám i stoleček a velké zrcadlo. Mezitím jsme zavolali na policii, ať nám pomůžou."

Prase nakonec z obchodu našlo cestu a zase vyběhlo ven. shodil jeden stoleček a jedno velké zrcadlo.

"Jak ale vyběhlo z obchodu, srazilo nějakou paní, pro tu přijela dokonce i sanitka… pak prý odběhlo kolem Malše, přeplavalo ji a zaběhlo do lesa."

Už teď s kolegyněmi řeší, co na to asi řekne pojišťovna a jestli to jejich pojistka pokryje. Jedno je ale jisté, na tenhle zážitek nikdy nezapomene.

Kudy se prase do města dostalo, přiblížila mluvčí českobudějovické městské policie Věra Školková.

"Prase přeběhlo lávku ze Stromovky po lávce do centra přes Piaristické náměstí," upřesnila. "Strážníci divočáka pronásledovali až do Panské ulice, kde vběhl do jedné z prodejen. Než se zvířeti podařilo vyběhnout ven, stačilo poničit vybavení prodejny. V blízkosti prodejny pak dokonce došlo ke střetu s kolemjdoucí ženou. Strážníci na místo přivolali zdravotnickou záchrannou službu, která ženu okamžitě převezla do českobudějovické nemocnice."

Když se strážníkům nepodařilo prase odchytit, snažili se zahnat až za hranice města, běželo od centra na jih, přes Havlíčkovu kolonii. "Když se prase dostalo k řece v blízkosti pivovaru na Lidické třídě, skočilo do vody a přeplavalo Malši," doplnila mluvčí. "Strážníkům se ho poté podařilo zahnat až do volné přírody v Roudném."

"Prase v městském parku, to není nic neobvyklého, zprávy máme ze spousty míst. Za Stromovkou už je krajina otevřená, směrem na Šindlovy dvory a dál," reagoval na zprávu o divočákovi řádícím v centru Pavel Pletka, jednatel českobudějovického mysliveckého sdružení, že prasata mohou hledat potravu v parkových trávnících.

"Ale překvapuje mě, že přešlo přes lávku. Mohlo být raněné, postřelené nebo taky ochočené, těžko říct. Pamatuji případ, už je to dlouho, že se v Týně nad Vltavou do jednoho domu prase dobývalo, vyšlo dokonce po několika schodech, pak šlo přes náměstí, ale to bylo zraněné."

Spousta lidí chová podle Pavla Pletky divoká prasata i doma. "Najdou opuštěné sele, to jim přijde roztomilé a ujmou se ho, a když poporoste, tak neví, co s ním, nabízejí ho dál nebo ho jednoduše vypustí do přírody."

S úplnou uzavírkou rekonstruované křižovatky Na Rozcestí musejí po oba víkendové dny počítat řidiči projíždějící Rudolfovem.
Přes Rudolfov neprojedete, zastaví vás uzavírka