Vítěz eurovoleb – ODS chystá regionální sněm a schvalování kandidátky na 20. června. Jména dodají oblastní sněmy. „Dnes probíhají poslední dva sněmy,“ řekl v úterý Deníku k přípravě kandidátky manažer českobudějovického oblastního sdružení ODS Karel Šerák.

Účast

Voličů se na podzim očekává dvakrát více než ve volbách pro Brusel. „Volit půjdu určitě a vybírat budu ještě pečlivěji než teď,“ zdůraznila v malém průzkumu Deníku Jarka Matoušovská z Českých Budějovic, která nyní dala hlas jedné z neúspěšných stran.

Zelení se budou snažit oslovit voliče i jinou tváří v čele strany. Místo odstoupivšího Martina Bursíka se ujal vedení první místopředseda strany Ondřej Liška.

Podle šéfa jihočeských zelených Dalibora Stráského je však dopad takového kroku na voliče nejistý. „Jsem skeptický, že by tato změna přivodila za pár měsíců radikální obrat,“ řekl Deníku Stráský a dodal, že příznivci zelených jsou zklamáni rozdílem mezi předvolebními sliby a následnou politikou strany pod Bursíkovým vedením.

„Na to je těch pár měsíců málo,“ dodal Stráský k možnosti, že by se zeleným vrátili voliči. „Martin Bursík měl odstoupit už po krajských volbách. Zodpovědnost za současnou situaci nesou ti, kteří na sebe strhli rozhodovací pravomoci,“ řekl Stráský a připojil, že krajská konference kvůli kandidátce se bude muset uskutečnit už v první polovině prázdnin.

Kandidátku pro podzimní volby se 24 jmény pro jižní Čechy už schválila například v pondělí navečer krajská rada KSČM. Na prvních třech místech by měli být současný předseda komunistů Vojtěch Filip a za ním Petr Braný a Vítězslava Baborová. Návrhy krajských kandidátek musí ještě posvětit Praha 20. června. „Chceme se zaměřit na velká města,“ řekl na adresu kampaně v podzimních volbách poslanec Petr Braný.

Rušno bude do podzimu hlavně kolem KDU – ČSL, odkud pod vedením Miroslava Kalouska odchází řada osobností. Připravují založení nové politické strany. Příznivci lidovců tak zřejmě budou mít skutečně na výběr.

Poněkud klidnější je situace v ČSSD. Na podzim doufají sociální demokraté ve vylepšení výsledku z eurovoleb. Kandidátku, připravenou podle návrhů okresů, bude schvalovat krajská konference 21. června.