Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Politik rozjímá ve věži

Linec - Slavný Sebastian Frankenberger rozjímá o svém životě v tomto týdnu v osamění v cele věže Mariánského dómu v Linci.

28.12.2010
SDÍLEJ:

Politik našel klid.Foto: Deník/repro PNP

Pasovský předseda celoněmecké ÖDP (Ekologicko–demokratické strany) a iniciátor pověstného úspěšného referenda o naprostém zákazu kouření v hospodách v Bavorsku se tu izoloval před světem. „Až do Nového roku chce setrvat v komůrce o osmi čtverečních metrech bez sprchy, bez laptopu, bez telefonu, ale s tekoucí vodou,“ napsal deník OÖN. „Víc komfortu politický rebel, který nad hornorakouským hlavním městem strávil při čtení bible už Štědrý večer, k dispozici nemá.“ Podle listu dostává jednou denně teplé jídlo, snídani a svačinu. V poledne schází po 336 schodech k modlitbě do krypty dómu. Večer ho má navštívit k rozhovoru některá z jeptišek. Má možnost zapisovat si myšlenky a události do deníku, který pak poputuje od poustevníka k poustevníkovi.

OÖN poznamenávají, že Frankenberger není jen politikem. Jako průvodce se státní zkouškou je často i v Linci a v Salcburku a v linecké diecézi získal kvalifikaci v oblasti tísňové psychologie. „Kvůli referendu, které inicioval, je trvale vyhazován z restaurací, urážen a dokonce napadán,“ pokračuje linecký deník. „Proto se gastronomickým podnikům vyhýbá a na obranu nosí pepřový sprej. Říká ale, že akce nelituje a že by stejně jednal znovu.“

A jak je zákon, který „vydupal“ a podle kterého musejí kuřáci dýmat před lokály, dodržován třeba v jeho domovském městě? Podle vyjádření pořádkového úřadu města pro deník PNP je norma porušována jen výjimečně. „Od srpna úřad uspořádal čtyřicet kontrol. Přišlo mu 25 stížností na kouření v různých restauracích, přičemž z oznamovatelů byli jen dva ochotni ve věci svědčit. Úřad vystavil deset písemných varování provozovatelům, tři byli napomenuti ústně, jeden dostal pokutu 250 eur, pět řízení ještě běží,“ píše list. Dodává, že daleko víc jsou kontorloři úřadu zaměstnáni stížnostmi občanů na hluk kuřáků v ulicích.

O šumavských pašerácích

Přeshraniční projekt „Pašeráci a převaděči na bavorsko–české hranici“ připravuje kulturní spolek „Über d’Grenz’“ ze Zwieselu. Projekt podle deníku PNP vede Ivan Falta, který nyní získal do týmu silného partenra z Čech – archiváře Jana Jiráka z Vlastivědného muzea v Klatovech. Jak list píše, pro Jana Jiráka bylo téma koníčkem už v dětství. Jako archivář pak k němu nashromáždil četné podklady. „V prvním kroku projektu má v příštím roce vyjít dvojjazyčně kniha, ve druhém jsou plánovány přeshraniční akce včetně například uvedení Převaděčské opery Eberharda Kreuzera zwieselskými ochotníky,“ píše PNP. Organizátoři prosí občany, kteří by jim mohli zapůjčit fotografie, staré písně či s tématy související věci pro chystané putovní výstavy, aby se mailem ozvali na adresu Marita.Haller@t-online.de.

Zpomalený silvestr

Cittàslow (pomalé město) je hnutí založené v Itálii v roce 1999. „Hlavními jeho cíli jsou zlepšení kvality života ve městech a zabránění jeho unifikace a zamerikanizování,“ popisují slovníky. Hnutí podporuje kulturní různost a vlastní specifické hodnoty města a jeho okolí. V dalším smyslu slova znamená cittàslow trend ke zpomalení uspěchaného překotného rytmu života města. Hnutí se rychle rozšířilo a v lednu 2006 už se uchytilo i v Německu, Norsku, Británii a Španělsku.

Členem sdružení je od roku 2007 i starobylý hornorakouský Enns. Dává o sobě slyšet i teď, kdy zve občany a hosty na svou druhou silvestrovskou „slow“párty bez petard, raket, rozbitých láhví a hluku. Vstup do nového roku tu začnou v 9 hodin silvestrovskou pěší skupinovou túrou. Dvě různé trasy se zastávkami na občerstvení vedou na historické hlavní náměstí, kde bude otevřeno veřejné kluziště, a k městské věži. V 16 hodin tu bude pro všechny připraven guláš – a navazující dětský silvestr včetně výstupu dětí s ponocným a tamburem na věž s rozhoupáním zvonů každou hodinu. Týmy městských spolků se večer sejdou na tradičním klání o vepřovou v kuželně. Nebude chybět házení podkovou na cíl, lidé si budou moci vyrazit vlastnoručně tolary pro štěstí na příští rok.

„Enns nepřivítá nový rok raketami, ale balonky,“ napsal linecký deník OÖN. „Vznesou se nad město s údery městských zvonů ve 23.45.“ Na hektiku a hluk chtějí v Ennsu rezignovat i při vstupu do roku 2011. Co myslíte, Jihočeši, může se to povést?!

Autor: Vladimír Majer

28.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Novou cisternovou automobilovou stříkačku pořídil městys Ledenice dobrovolným hasičům díky dotaci.

Hasiči mohou stříkat o sto šest

Zbraně z Prachaticka zajištěné Národní centrálou proti organizovanému zločinu z Českých Budějovic.
8

Muži z Prachaticka předělávali zbraně na střelbu dávkou a vyráběli k nim tlumiče

Zloděj zavítal do zahrádkářské kolonie

České Budějovice – Zloděj se vloupal do sklepa domku v zahrádkářské kolonii v ulici Vl. Rady. Majitelé objektu, kteří ho přijeli po čtrnácti dnech zkontrolovat, zjistili, že se na jejich zahradu dostala škodná.

Chovatelé v Horní Stropnici opět chystají společnou výstavu

Horní Stropnice - Již 3. společnou výstavu chovatelů z regionu chystají v Horní Stropnici.

Lidická třída je znovu otevřena

České Budějovice – Ve čtvrtek 19. října se znovu otevřela pro automobilový provoz celá českobudějovická Lidická třída. O několik dnů dříve, než se původně předpokládalo.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení