„Nedá se tu žít,“ říká paní Ševčíková, když vysvětluje situaci kolem svého bydliště v Hroznové ulici, kde každý večer skupina výtržníků využívá nabídky tamější provozovny. „Kolik let se snažíme, aby na nás provozovatel bral ohledy a zavíral alespoň ve 22 hodin. Stěžovali jsme si na kraji, několikrát tady zasahovala městská policie,“ dodává paní Abrahámová.

Provozovna, která se těší značné oblibě především mezi mladými lidmi, vracejícími se z hostinců v centru města, zahájila svůj provoz v roce 2002. Hned od počátku začaly problémy mezi obyvateli na jedné straně a provozovatelem. Důvodem bylo výtržnické chování zákazníků Hladovýho vokna.

Současný majitel provozovny František Schwarz tvrdí, že problémy obyvatel v jejím okolí chápe. „Sám bydlím v centru města, nad nonstop hernou, ale stížnostmi se problémy mezi sousedy řešit nedají. Nemohu za to, že se moji zákazníci chovají jako hulváti,“ říká.

Jako v chlévě

Život v blízkosti provozovny opravdu není žádný med. Není výjimkou, že si zákaznící udělají z parapetu protějšího domu stolek, nechybí svědectví, podle nichž využívají vchodových dveří jako toalety. Manželé Ševčíkovi například na víkend odjíždějí mimo město, aby nemuseli být konfrontováni s nočním vandalismem. Ovšem takovou možnost nemá každý. „Paní Šebestovou, která tady bydlela před Ševčíkovými, dokonce vytáhli chuligáni z okna,“ líčí nepříjemné zážitky z roku 2008 paní Abrahámová. Ta podala několik stížností, spolupodepsala několik podání ke zjednání nápravy, k jednomu z nich z roku 2004 se připojili i další obyvatelé Hroznové ulice.

Lidé z domů v okolí, jimž provozovna vadí, vidí řešení s neukázněnými zákazníky v omezení otevírací doby. „ Jak to, že toto rychlé občerstvení může mít otevřeno do 23 hodin. Není náhodou od 22 hodin noční klid?“ ptá se paní Abrahámová a tvrdí, že jednání s politiky zatím nikam nevedla.

Podnikatel František Schwarz, který provozovnu koupil v roce 2006, však nesouhlasí: „I kdyby se zavíralo ve 22 hodin, tak touto částí města, kde je několik dalších hospod a cesta do klubu K2, stále potáhnou skupinky výtržníků a přiopilých lidí. Stále tu budou problémy,“ tvrdí.

Dlouhý boj

Že je situace neúnosná a politici z různých stran projevují jen bezradnost, dokládají podobné zkušenosti z Týna nad Vltavou. Hlukem obtěžovaly své okolí v poměrně nedávné době i dvě restaurace v Týně nad Vltavou, které jsou ale v současné době již uzavřené. „Řešili jsme to pěkně dlouho,“ říká o problému starosta Týna nad Vltavou Karel Hájek. Podniky prověřoval stavební úřad, odbor životního prostředí a hluk měřili i hygienici. „Není to jednoduché,“ zmínil starosta například na adresu toho, že buď hygienici naměří vyšší než přípustnou hladinu hluku a pak platí provozovatel, nebo je hladina nižší a potom platí město, které si měření objednalo. V současné době ale s nočním hlukem zvláštní problémy v Týně nejsou.“

Zvláštní vyhláška v Týně nad Vltavou upravuje jen veřejné kulturní akce. V týdnu do 22 hodin a v sobotu a v neděli do 23 hodin. Na náměstí pak výjimečně bývají jednou nebo dvakrát do roka akce až do jedné hodiny v noci. Jinak se v Týně bere jako rámcová hranice vyhláška ministerstva zdravotnictví, která stanoví, že od 22 do 6 hodin nemá hluk na veřejných prostranstvích překročit úroveň 50 decibelů.

S vyhláškou váhají

Juraj Thoma, primátor Českých Budějovic, nechce diskriminovat určitou skupinu podnikatelů jen proto, že je chování jejich zákazníků nevhodné. „Mám trochu pochybnosti o tom, zda je správné řešit celoplošnou obecně závaznou vyhláškou lokální problémy, které způsobuje jedna provozovna, respektive někteří její zákazníci, protože se domnívám, že hlavním problémem není ani tak existence provozovny samotné, jako spíše netolerantní chování některých jejích zákazníků. Věřím, že normální člověk nemá při čekání na jídlo potřebu hulákat do noci anebo rozbíjet cizí majetek,“ říká primátor.

Jiného názoru je opoziční zastupitelka Eva Hajerová (ČSSD): „Na zastupitelstvu jsem navrhla panu primátorovi, aby vyvolal s dotčenými občany i provozovnou jednání, které by se snažilo situaci řešit smírným způsobem. Teprve tehdy, když se obě strany nedohodnou, vyřeší situaci vyhláška zastupitelstva. Ta by musela upravovat pracovní dobu provozoven ve městě v závislosti na místě, čase a způsobu narušování veřejného pořádku.“

Okna nepomohou

Mezi obyvateli a majitelem provozovny nepanuje rozhodně důvěra, obě strany se obviňují, že jednání s tou druhou nevedla k výsledku. František Schwarz tvrdí, že se snažil a snaží s obyvateli ulice vycházet co nejlépe a že několikrát provozovnu v nočních hodinách navštívil, aby zjistil situaci na místě. Z druhé strany se však ozývá námitka, že podnikatel na místo chodí jen ve dne a aby byl viděn na kamerách. Sám podnikatel jako řešení vidí ve stavební úpravě domu: „Dneska existují různé dotační programy a město by mohlo pro dům ve svém majetku zakoupit plastová okna, která hluk tlumí lépe než současná dřevěná.“ Toto řešení však obyvatelé ulice zpochybňují.

„Nikdo nám v historickém domě okna nevymění a i kdyby, ten hluk a nepořádek to vůbec nevyřeší,“ říká paní Ševčíková.