Týden co týden tady ona či jiný dobrovolník „půjčuje“ na dvě hodiny svoje uši, aby vyslechla trápení druhých.

MOJE UŠI PRO TEBE

„Tlak na rodiny je v nouzovém stavu enormní. Rodiče jsou v jeden čas živiteli, učiteli, vychovateli, zásobovači, uklízeči, motivátory, pečovateli, a to často i o seniory a další členy rodiny. Nápor povinností vytváří přetlak ve vztazích. Iniciativou Moje uši pro tebe chceme pomoci uvolnit napětí. Zájemcům tak nabízíme on-line čas, kdy si mohou ‚vylít srdce‘,“ přibližuje Alena Poláčková službu, která je prozatím dostupná do konce prosince.

S čím poradí: Služby k výběru jsou na www.rodinnysvaz.cz rozděleny do následujících oblastí: manželské a partnerské těžkosti, výchovné poradenství, služba pro rodiny a pěstouny, pro osamělé a nemocné, psychologické poradenství v těžkých situacích, řešení otázek plodnosti a porodnosti, trénink paměti.

Doplnila, že do celorepublikové akce jsou zapojeny na dvě desítky odborníků, mediátorů a poradců členských center Rodinného svazu České republiky.

„Obracet se může v podstatě každý, kdo si potřebuje popovídat, sdělit své obtíže, ulevit svému vnitřnímu napětí, nebo kdo se chce obrátit se svým i dlouhodobějším problémem na odborníka telefonicky, mailem nebo on-line,“ uvedla.

Za nákupy do Bavorska od pondělí 9. listopadu Češi mohou.
Koronavir drtí Bavorsko, v okrese Freyung-Grafenau lidé nesmějí v noci ven

Podzimní situace je dle jejích slov pro lidi náročnější než na jaře. „Lidem chybí sociální kontakt v důsledku přijatých opatření se nemohou setkávat a sdílet své starosti. To je sice stejné jako na jaře, ale silně stresující je daleko horší průběh druhé vlny epidemie i to, že nejistá je navíc také prognóza. Stresující situace je dlouhodobá, opakující se, a tím únavná,“ řekla ředitelka Diecézního centra pro rodinu.

A co lidi trápí? „Je to nejistota v zaměstnání, karanténa nemocných, izolace seniorů, ale také nemožnost sdílet svoje problémy,“ uvedla Alena Poláčková některé z nich.

PARTNERSKÉ TRABLE

Nejčastěji se pak podle ní na dobrovolníky lidé obracejí s problémy nastavení režimu v průběhu dne, s otázkami psychohygieny, komplikacemi při navazování vztahů v současné on-line době a problematikou partnerských vztahů.

Projekt Džubox JeDe, který přichystalo Malé divadlo, bude překvapovat kolemjdoucí a bavit je písničkami.
VIDEO: Džubox JeDe s písničkami. Stačí jenom vhodit minci

„Uvedu příklad… Taková maminka musí doma zajistit svým školním dětem klid pro školní práci, obstarat malé dítě. Manžel chce mít po návratu z práce domů klid, ona ale čeká vystřídání u dětí a chvíli oddechu, s tím ovšem partner nepočítá, k tomu se přidá známá ‚ponorková situace‘. To je devadesát procent všeho,“ řekla Alena Poláčková s tím, že v praxi se mediátor snaží vést zájemce nejen k uvědomění si potřeb toho druhého, ale také k jejich přijetí. „Pracovník pomůže problémy odzrcadlit, a tak napomáhá k optimalizaci partnerské domluvy,“ dodala na závěr.