VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pomáhala černobylským dětem

Linec – Veronika Pernsteinerová z Mühlviertlu ve více než 500 případů vyhledala a zprostředkovala dětem z okolí Černobylu odpočinkové pobyty v Horních Rakousích.

13.12.2011
SDÍLEJ:

Starala se o děti z okolí Černobylu.Foto: Deník/repro

„Zimu co zimu jim hledala ‚pohostinné rodiče‘ a umožnila jim tak nezapomenutelné prázdninové zážitky,“ píše list OÖN.

Za mnoholeté humanitární nasazení jí Horní Rakousy propůjčily zemskou Cenu lidských práv. „V zastoupení mnoha ochotných rodin, které děti přijaly,“ řekla při přebírání ocenění. Zdůraznila, že hostitelé přispěli nejen fyzickému blahu dětí, ale vystavěli také mosty. „Když někdo otevře svůj dům jinému člověku a pozná ho, pomáhá odbourat předsudky,“ je přesvědčena.

OÖN dodávají, že i když akce musela být zastavena pro příliš velké byrokratické překážky, kontakty přes hranice v mnoha případech pokračují, mezi Běloruskem a Horními Rakousy putuje spousta dopisů. „Ona sama je živoucím příkladem,“ pokračuje deník. „V začátku akce v roce 1991 si Pernsteinerovi sami vzali k sobě sedmileté děvčátko. Naďa pak přijela víckrát a brzy začala fungovat jako tlumočnice. ‚Byla jsem pozvána na její svatbu. Momentálně ze mne udělala hostitelskou babičku a svou dcerku pojmenovala po mně,‘ říká laureátka.“

List dodává, že Veronika Pernsteinerová se dál angažuje. Vede hnutí katolických žen, vzdělávací kruh na faře Lacken a členkou týmu utěšitelské péče. „V každé roli je pro mne důležité nevidět jen na konec talíře,“ říká.

Miliony za světlo

Rakouské domácnosti zaplatí za svítící vánoční ozdoby osm milionů eur. Podle pověřence na energetické úspory Gerharda Della by polovina této sumy mohla být uspořena přechodem na ozdobné řetězy s diodami LED, které šetří až 80 procent energie. „Třetina obcí už ostatně s komunální výzdobou přešla na tuto techologii,“ poznamenává deník OÖN.

Pokuty budou vyšší

Pokuty za dopravní delikty v Horních Rakousích se od příštího roku při tzv. anonymním projednání zvýší až na dvojnásobek.

List OÖN připomíná, že tento způsob sankcionování šetří práci úředníků a urychluje celé řízení. Vyrovnáním pokuty totiž případ končí. Deník uvádí příklad. Kdo nyní překročí povolenou rychlost v obci o více než 20 km/h, zaplatí po správním řízení 35 eur. Nyní mu hrozí 70 eur, ale ve zmíněném anonymním řízení, po kterém hříšníkovi nehrozí záznam do karty řidiče.

Při úpravě katalogu sankcí se experti orientovali podle nebezpečnosti deliktu. Tresty za přestupky v „klidné dopravě“ (například za špatné parkování) stoupnou z 21 jen na 25 eur. Tresty za riskantní jízdu, předjíždění před přechody pro chodce nebo nedbání semaforů se zvyšují drasticky. Předjíždění před přechody podraží z 58 na 80 eur, překročení povolené rychlosti v obci o víc než 10 km z 29 na 50 eur, o více než 20 km ze 35 na 70 eur. Na silnici mimo obec se za rychlost překročenou o víc než 10 km bude platit místo 29 nově 50 eur, o víc než 20 km místo 50 nově 70 eur atd.

Anonymní projednání je možné při zjištění přestupku radarem nebo hlídkou. Orgány vycházejí z toho, že řidičem byl majitel vozidla, a bez dalšího vyšetřování vystaví pokutový výměr. Je–li během čtyř týdnů vyrovnán, je věc vyřízena. Musí jít ale jen o pokutu do 220 eur. Jde–li o udání například dalším řidičem, musí být věc projednána komisí.

Policisté společně

„Čeští policisté se budou učit v Bavorsku a bavorští zase češtinu v policejní škole v Holešově,“ napsal list PNP s tím, že nyní byla podepsána dohoda o kooperaci. K dosavadním ujednáním o společných hlídkách, možnosti zásahu za hranicemi v případě hrozícího prodlení a společném centru policejní a celní práce ve Schwandorfu nyní přibyla ujednání o účasti českých policistů v seminářích v institutu bavorské policie v Airningu. „Kolegům z ČR se nabízí na 200 možných odborných pokračujících studií,“ píše PNP. Bavorští policisté budou mít možnost učit se česky v Holešově, Češi zase možnost vylepšit si znalosti němčiny například při hospitacích u jednotky v Sulzbach-Rosenbergu.

Ujednání podepsali v Bambergu ředitel holešovské školy Jan Dvořák a prezident bavorské hotovostní policie Wolfgang Sommer.

Eko zdraží proud

Zatížení rakouských domácností v důsledku zvyšujícího se podílu dotované energie z ekologických obnovitelných zdrojů bude stoupat ještě nejméně do roku 2015: ze současných 36 eur na 53 pro rodinu, píše deník OÖN. „V Německu to už loni bylo 72 eur a letos to má být 120 eur,“ utěšuje.

„Ekoenergie“ byla loni v Rakousku dotována 588 miliony eur. Dotovaná elektřina představovala 10,7 procenta produkované energie. Asi třetina připadala na větrné elektrárny, další na biomasu, 2,3 procenta na malé vodní elektrárny. Fotovoltaika přidávala jen 0,05 procenta. Celkově má podíl dotované energie stoupnout na 17,7 procenta.

List poznamenává, že elektřina z obnovitelných zdrojů pokrývá 80 procent rakouské výroby. Největší díl z toho ale připadá na nedotované vodní elektrárny. „Úplné zastavení dovozu elektřiny z jádra experti odmítají. Už od roku 2014 sice Rakousko podle nich nebude převážně dovozcem, ale to nic nezmění na tom, že atomová elektřina do země ‚poteče‘ dál,“ uzavírá list.


Autor: Vladimír Majer

13.12.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Za šíření dětské pornografie mu hrozí osm let

K těžké dopravní nehodě došlo na silnici 149, obchvat u Vodňan. Střetlo se tu osobní vozidlo s nákladním. Příčinu havárie se vyšetřuje.
AKTUALIZOVÁNO
7

Při nehodě se těžce zranil řidič

Odešel Bořivoj Lauda, emeritní ředitel Alšovy jihočeské galerie

České Budějovice - Ve čtvrtek 7. prosince zemřel akademický malíř, grafik a restaurátor Bořivoj Lauda, emeritní ředitel Alšovy jihočeské galerie (AJG), který působil ve vedení instituce v letech 1970 až 1986.

Policisté zjišťují, zda podnikatelé nepodvádějí

České Budějovice - Napilno mají českobudějovičtí policisté z oddělení hospodářské kriminality. Prověřují několik provozoven v regionu, které podezřívají z neoprávněného provozování nebo úmyslného zakrývání podnikatelské činnosti.

Videosouhrn SPECIÁL: Česko zpívalo koledy. Podívejte se

Ve stejnou chvíli zpívalo neuvěřitelných 125 tisíc lidí po celé zemi stejné vánoční koledy. Přinášíme vám speciální vydání videosouhrnu, díky kterému budete moci nasát vánoční atmosféru z mnoha míst najednou.

Hokejisté ČEZ Motoru odehrají pondělní duel s Prostějovem pro Arpidu

České Budějovice – Po krátké reprezentační pauze bude v pondělí pokračovat první hokejová WSM liga. ČEZ Motor přivítá na svém ledě v Budvar aréně Prostějov. Hrát se bude klasicky od 17.30, ale zápas to bude speciální.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT