Vladimír Vopalecký z Budějovic chce postavit v krajském městě pomník na počest stovek mladých mužů, kteří nasazovali za druhé světové války své životy v britském královském letectvu RAF. Za ideální místo považuje volné prostranství před poštou na Senovážném náměstí, kde už kdysi jeden podobný památník stál.

„Za první republiky tu byl pomník plukovníka Švece, který velel českým legionářským jednotkám v Rusku a na Sibiři. Zajímavostí je, že tyto hrdiny nechtěli po válce pustit do Evropy, takže museli obeplout celou zeměkouli, než se dostali domů,“ popisuje Vopalecký se zaujetím.
S myšlenkou na vytvoření památníku přišel už před několika lety, problémy má ale se sháněním peněz. Spočítal si, že by stavba vyšla zhruba na milion korun, takovou částku mu však prozatím nikdo nechce poskytnout.

„Oslovil jsem asi deset velkých budějovických firem, některé vůbec neodpověděly a ty ostatní napsaly, že mi nic nedají,“ říká smutně Vladimír Vopalecký. Jedinou společností, která mu údajně nabídla pomoc, je MANE. Od ní by však prý dostal maximálně 80 tisíc korun na výkopové a stavební práce.

Ačkoliv je za tuto nabídku vděčný, na vybudování pomníku to nestačí. Se žádostí o příspěvek se proto obrátil i na magistrát. Jeho návrhem se zabývali na čtvrtečním zasedání městští zastupitelé. Prozatím však jeho žádost smetli ze stolu. Podle primátora Juraje Thomy totiž musí Vopalecký nejprve prokázat ekonomickou reálnost svého projektu. „Má příslib poskytnutí pozemku o celkové výměře šedesát metrů čtverečních, ale dosud na to nemá peníze. Město tak nemá v této věci žádné garance. Je důležité, aby pan Vopalecký nějaké peníze sehnal, pak je rada města připravena jeho návrh podpořit,“ ujišťuje Thoma.

Někteří zastupitelé se však přesto rozhodli podpořit Vopaleckého návrh penězi z vlastní kapsy. Jako první s tím přišel Jiří Šesták (OPB). „Rád bych na to přispěl sumou v řádu tisíců korun. Považuji to za důležité vzhledem k tomu, co pro naši zemi letci udělali,“ vysvětluje Šesták. K jeho návrhu se vzápětí připojil i František Jelen (ODS). „Jsem ochoten přispět mu stejnou částkou jako kolega Šesták,“ potvrzuje Jelen. Stejnou nabídku prý dostal Vladimír Vopalecký později i od Tomáše Bouzka (TOP 09) a Ivana Mánka (OPB).

Někteří opoziční zastupitelé chtěli vědět, komu by měl vlastně památník sloužit. Byl mezi nimi například Jan Pikous z KSČM. „Ačkoliv jsem komunista, tak si cením pilotů RAF. Zatím se však mluvilo jen o nich, ač za války bojovali za svobodu Československa i letci, kteří působili v Polsku, ve Francii či v Sovětském svazu. Zajímalo by mě tedy, zda to bude pocta jen některým, či všem lidem, kteří nasazovali své životy,“ dotazoval se Pikous. Na tuto otázku má Vladimír Vopalecký celkem jednoznačnou odpověď. „Je přece úplně jedno, jestli mají na křídlech bílou nebo rudou hvězdu. Důležité je, že bojovali proti společnému nepříteli, kterým byla Velkoněmecká říše,“ tvrdí Vopalecký.

O konkrétní podobě památníku se zatím příliš bavit nechce, bude se prý odvíjet od toho, kolik se mu na něj podaří nakonec sehnat peněz. „Určitě bych ale chtěl, aby bylo už zdáli jasné, že to souvisí s piloty a létáním. Nějaká abstraktivní díla zásadně odmítám,“ zdůrazňuje Vopalecký. K letcům má vztah již od svého útlého dětství. Jeho strýc Josef totiž létal za války ve Francii a později i ve Velké Británii jako člen slavné 310. squadrony. Vysvětluje, že chce pomník v Budějovicích postavit i proto, že v celém okrese dosud žádný jiný není. Nachází se tu pouze několik pamětních desek.