Necháváte se před cestou očkovat?
Ano, nechávám. Cestuji často a očkování považuji za dobrou investici.

Nemáte přesto strach z nějakých nemocí?
Snad ani ne. Nebo si jej nepřipouštím a spoléhám na ochranu očkováním i na prevenci vhodným chováním. Samozřejmostí je vyhýbat se místům, kde propukla epidemie něčeho nepěkného, třeba cholery, ale především poctivé dodržování základních hygienických pravidel při stravování.

Už jste přesto někdy v zahraničí onemocněl?
Nějaká zásadní choroba mě zatím naštěstí neskolila. Takže věřím, že očkování skutečně pomohlo. Jsem také přesvědčen, že v Ekvádoru mě před malárií ochránilo preventivní užívání antimalarik. Sice mělo nemalé vedlejší účinky, ale komárů v džungli bylo požehnaně a jedna turistka, která léky neužívala, tuto nemoc skutečně dostala.

Takže jste ani nemusel hledat v zahraničí zdravotnickou pomoc?
Žádné dramatické onemocnění se naštěstí dosud nekonalo, ale z léčení menších neduhů mám pár kuriozních historek. Kdysi jsem třeba na Sibiři probděl noc ve vlaku při značných břišních potížích, ráno jsem se pak objevil v jedné horské vesničce a šel navštívit stejnou bábušku, u které jsem rok před tím přespával. Jakmile mě viděla, spráskla ruce a hned běžela ke kořenářce. Přinesla spoustu pytlíčků a dva dny mi vařila všelijaké lektvary. Byly pěkně hořké, ale byl jsem pak zase jak rybička.