V Nádražní ulici se bude opravovat most přes Dobrovodskou stoku, který se nachází v úseku mezi Pekárenskou a Jírovcovou. Podle náměstka primátora Iva Moravce je důvodem opravy špatný stav vozovky. „Podle znaleckého posudku není most před zavřením, ale začíná do něj zatékat,“ říká Ivo Moravec ke stavu objektu. Náklady předpokládá město deset milionů korun.

Půl roku

„Na provedení bude půl roku,“ dodává Ivo Moravec s tím, že během stavby ale nebude most zcela uzavřen. „Vždy jedna strana bude průjezdná,“ upozorňuje Ivo Moravec a připojuje, že akci bude nutné koordinovat s opravami Strakonické ulice, která navazuje na Nádražní. Zatím rada města rozhodla o zahájení výběrového řízení na dodavatele. „Až bude vysoutěženo, budeme informovat řidiče, co je čeká,“ doplnil Ivo Moravec.

Strakonickou ulici chce ŘSD opravovat od 22. dubna do června. Díky tomu, že má komunikace čtyři pruhy, ale zůstane stále alespoň částečně průjezdná. Podle Adama Kolouška z tiskového oddělení ŘSD má zůstat průjezdný vždy jeden jízdní pruh pro daný směr. Během víkendů ale mohou být dopravní omezení výraznější, nejsou vyloučeny ani úplné uzavírky, aby mohla být zakázka rychleji dokončena.

Koleje od kamionů

Hlavním důvodem opravy úseku dlouhého 0,7 kilometru, jsou vyjeté koleje, trhliny nebo velké množství výsprav. Vozovka trpí především kamionovým provozem a brzděním a rozjížděním vozidel na semaforech. Provizorně už se zde krátké úseky u křižovatky s Průběžnou alespoň částečně frézovaly, aby se odstranily největší nerovnosti na zvlněném asfaltu. Při opravě se bude frézovat starý asfalt a nové vrstvy mají vyztužit aramidová vlákna, speciální materiál přispěje k zesílení únosnosti vozovky. Vysoutěžená cena je 44,6 milionu korun bez DPH a zakázku bude provádět firma EUROVIA CS.

V okrese České Budějovice se chystá letos také dokončení rekonstrukce vozovky na tahu z Borovan do Ledenic. Některé úseky už se v minulosti opravovaly. V minulém roce se počítalo s dokončením akce, ale podle Petra Broma z českobudějovického závodu Správy a údržby silnic Jihočeského kraje (SÚS JČK), se muselo počkat, protože tudy vedla objízdná trasa při uzavírce hlavního tahu přes Trhové Sviny. "Zakázka je pod smlouvou," uvedl Petr Brom s tím, že je vše připraveno včetně vysoutěženého dodavatele. Pracovat se bude od mostu přes Stropnici na okraji Borovan po odbočku na Ostrolovský Újezd a další úsek bude od odbočky na Růžov po již dříve opravenou část v lese nad Ledenicemi. "Jsem rád, že se tato komunikace opraví," zdůraznil Petr Brom s vysvětlením, že se dokončí akce připravovaná několik let. Menší opravy na různých komunikacích už SÚS JČK zahájila.

U Malše a v Plavské

V jihočeské metropoli už se v březnu vrátili stavbaři také do ulice U Malše. Její stav byl obyvateli kritizován dlouhá léta. Město přikročilo k úplné rekonstrukci, která začala v minulém roce. Po zimní přestávce už byla zahájena závěrečná fáze prací. V jihočeské metropoli se mimo jiné pracuje i v Plavské ulici, která je jednou z příjezdových tras od jihovýchodu. Dokončuje se na zimu přerušená rekonstrukce ulice, kterou společně připravily Jihočeský kraj a město České Budějovice.