A vítězná ČSSD už má připravené řešení, jak se vypořádat s vrácením poplatků pacientům.

„Řešení tohoto problému ale nebude jednoduché. Musíme ale říci, že Jihočeský kraj je v této otázce nejdále a má nejpreciznější plán z celé republiky,“ podotkla včera náměstkyně hejtmana Ivana Stráská, která návrh připravila a podala. „Určitě už víme, že tento slib nebude splněn k prvnímu lednu roku 2009, ale asi až od února,“ doplnila Stráská.

A jak bude vrácení regulačních poplatků skutečně vypadat?

„Bude se jednat o formě daru od kraje pojištěncům, a to prostřednictvím zdravotnických zařízení, které zřizuje a provozuje kraj. Z průzkumů víme, že nejvíce si lidé platí za hospitalizace šedesát korun a nejvíce platících pacientů je nad šedesát let,“ zdůraznila náměstkyně.

Návrh ČSSD ale nese také určitá rizika. Tím jsou hlavně možné podávané žaloby směřující přímo na kraj, zejména od lékáren. „Za omezování poplatků regulace v lékárnách opravdu hrozí žaloby,“ varoval včera ostatní zastupitele radní František Štangl z ODS.

„Prostě nechápu, prč poplatky ruší. Jen to jen populismus, nic víc. Vždyť kolik lidí, co dá doktorovi třicet korun, si pak koupí cigarety za osmdesát a v hospodě vypije piv také za třicet kaček,“ rozčiluje se nad rozhodnutím ČSSD dvaadvacetiletá Jana Kolárová.