Lidé musí jen podepsat darovací smlouvu a o třicetikorunové položky na receptu už se nestarají. Totéž platí i u poplatků za vyšetření, pobyt v nemocnici i pohotovost.

„Mám dva recepty a dohromady čtyři položky, takže ušetřím sto dvacet korun. Jsem moc ráda,“ uvítala novinku Jihočeského kraje Štěpánka Judová z Českého Krumlova, která jezdí s dcerou pravidelně na vyšetření do českobudějovické nemocnice a v pondělí dopoledne si zde v lékárně vyzvedávala léky.

Fronty na léky

Za nedělní a pondělní dopoledne zanamenalo vedení nemocnice v lékárně zvýšený provoz. Ještě v půl dvanácté se u vydávacích pultů řadily fronty zákazníků, ubíhaly ale poměrně svižně. „V odpoledních hodinách byl provoz obvyklý,“ dodal mluvčí Nemocnice České Budějovice Jan Dušek s tím, že s neplacením poplatků nemocnice nezaznamenala žádné problémy.

Řada pacientů ale možnosti poplatky v českobudějovické nemocnici neplatit v pondělí ani nevyužila.

Někteří nesouhlasí

„Je to naprostá zhovadilost. Aby kraj dal sto milionů na třicetikorunové částky já nevím pro jaké množství lidí, to si myslím, že se dají ty peníze použít daleko lépe,“ sdělila svůj názor v pondělí ve frontě v lékárně osmašedesátiletá Růžena Márová. „Myslím si, že regulační poplatky svůj význam mají, nikdo nikam nechodíme, kde by nám vydávali něco zadarmo, “ dodala.

Přesně opačný poměr platících a neplatících pacientů se ukázal v ordinacích lékařů v českobudějovické nemocnici. Zatímco v lékárně si poplatek za dopoledne uhradilo samo přesně 25,5 % lidí, u specialistů v nemocnici bylo naopak platících 73 procent. Dar kraje využilo tak jen 27 procent lidí.

O formuláře, jež vyplňují pacienti, kteří nedávají lékařům poplatky, tedy žádný větší zájem nebyl. „Příliš lidí si papíry na ambulancích nebere a nevylpňuje,“ pokrčila rameny zdravotní sestra na recepci jednoho z oddělení v pavilonu C.

Zde si můžete prohlédnout darovací listinu (pdf, 385KB)