Zmírnění mrazů a teploty jen lehce pod nulou. Takovou předpověď počasí slibují na nejbližší dny jihočeští meteorologové. „V pátek ráno bude ještě mrznout, teploty se budou pohybovat mezi –9 až –12 stupni. V horských oblastech to bude ještě víc. Přes den se však oteplí a bude jen lehce pod nulou,“ nastínila Svatava Křivancová z hydrometeorologického ústavu v Českých Budějovicích. Zmírnění mrazů by mělo vydržet až do konce víkendu.

Silný mráz, který na Budějovicku v posledních dnech panoval, naštěstí žádné větší problémy nezpůsobil. Oddychnout si tak mohli například rybáři nebo vodohospodáři, které před nedávnem potrápilo několik prasklých potrubí v krajském městě. „Teď jsme naštěstí nic podobného řešit nemuseli,“ potvrdila včera mluvčí společnosti Čevak Jitka Kramářová.

Podle ředitele Rybářství Nové Hrady Lubomíra Zvonaře mají ryby i v tomto mrazivém počasí kyslíku dost. Do prosekávání ledu se zatím rybáři nepouštěli. „Na všech rybnících totiž běží rozmrazovače a kyslíku je zatím dost,“ upřesnil Zvonař.

S prořezáváním ledu už naopak začali rybáři z Hluboké nad Vltavou. Poprvé ve středu. „Pokud mrazivé počasí vydrží, tak budeme pokračovat příští týden,“ nastínil ředitel Vladimír Kaiser.

Největší radost tak nejspíš mají z mrazivého počasí bruslaři. Ti ještě v letošním roce moc příležitostí k dovádění na rybnících neměli.
„Byla jsem bruslit zrovna včera na Hakláku, letos poprvé. Líbilo se mi to. Jezdily jsme tam s kámoškama a hrály jsme hokej i s tatínkama. Led je konečně dost silný a porazily jsme i tatínky,“ pochlubila se jedenáctiletá Sára Součková z Českých Budějovic.

Na led se těší i další obyvatel krajského města, desetiletý Jiří Jindra. Ačkoli brusle ještě letos nevytáhl. „Mám ale nové, jeli jsme pro ně se strejdou do Písku. Zda teď půjdu bruslit ještě nevím, záleží na počasí, ale když to půjde, tak bych určitě rád vyrazil,“ popsal Jiří Jindra.

Radost z bruslení však nemají jen děti, což dokládají slova jedenatřicetileté Dity Bambasové z Ohrazení. „Brusle jsem sice letos ještě nevytáhla, ale určitě se na to chystám. Ráda bych vyrazila na Lipno do Frymburka, kde má být prohrnutý led. Tady na rybnících se to moc nedělá, a tak se tu bohužel moc bruslit nedá,“ shrnula.