Na exkurzi sem dorazili žáci 1. C Základní školy Pohůrecká. Ujali se jich policejní mluvčí Regina Tupá a Milan Bajcura. Zejména kluci odcházeli po necelé hodině s očima navrch hlavy.

Mohli si totiž vyzkoušet výstroj i výzbroj člena pořádkové policie a jako třešnička na dortu na ně čekala návštěva cely předběžného zadržení. „Bylo to super, poprvé jsem viděl opravdový samopal,“ podělil se o své dojmy Matěj Janák. Jeho spolužačku Danu Němcovou zaujala pro změnu právě cela předběžného zadržení.

„Nejvíc se mi líbilo to malé vězení,“ řekla. Oba policejní mluvčí si na úvod připravili pro děti malý vědomostní test. První přišly na řadu otázky o bezpečném přecházení. „Nikdy si na přechodu nehrajte a přeběhněte ho co nejrychleji. Pokud na sobě budete mít kvalitní reflexní vestu, tak vás řidiči uvidí až na 200 metrů,“ apeloval na děti Milan Bajcura. Zajímavé bylo i povídání o důležitých telefonních číslech na záchranáře.

Policisté se je snažili dětem vštípit do hlavy pomocí nejrůznějších přirovnání. „Víte třeba, co je pendrek, pendrek, labuť?“ položila záludný dotaz Regina Tupá. Pohůrecké prvňáčky tím však nezaskočila. „Je to sto dvanáctka,“ odpověděli jí sborově. Některá dětská přirovnání byla i vskutku originální. „Číslo sto padesát pět připomíná kachničku ve vodě,“ zmínil jeden ze školáků. Čas plynul a dobrá nálada se z tváří dětí neztrácela. Opravdové nadšení vypuklo ve chvíli, kdy mezi ně přišel člen pořádkové policie podpraporčík Václav Švec. Předvedl jim kompletní vybavení takzvaných těžkooděnců, kteří zasahují například při rizikových fotbalových zápasech. Když si školáci vyzkoušeli helmu, ochranné vesty, tonfu i teleskopický obušek, přišlo na řadu malé překvapení. Skrývalo se v malém nenápadném kufříku. Když z něj Václav Švec vytáhl samopal, děti pomalu ani nedýchaly.

Podle třídní učitelky Jany Trávníčkové spolupracují policisté se školou již několik let. „Chodíme sem často a oni chodí k nám. Když to dětem říkáme ve škole, tak to není takové, jako když si mohou všechno samy vyzkoušet,“ zdůvodnila Trávníčková. Její slova potvrzuje i ředitel školy Jaroslav Kala. Někteří suchovrbenští policisté podle něj tamní školu kdysi navštěvovali a vřelý vztah si k ní zachovali až do dnešních dnů. „S policií se nám spolupracuje velmi dobře. Na konci školního roku jsme tu třeba měli dopravní akci. Někteří policisté sem chodili do školy a občas sem zajdou třeba něco dětem přečíst. Žádné závažné problémy však naštěstí ve škole nemáme,“ uzavřel.