„Jsem u voleb úplně poprvé v životě. V Čechách žiju od šestnácti let, takže jsem nikdy nevolil ani ve Vietnamu. A v Čechách jsem byl donedávna cizinec. Občanství, tedy i právo volit, mám teprve rok a půl. Chtěl jsem jít už ke krajským volbám, ale byl jsem v té době nemocný," vysvětluje usměvavý muž.

Zároveň přiznává, že neví, co jej ve volební místnosti čeká. „Jak se to správně dělá, jsem si přečetl v návodu, ale chybí mi zkušenost, tak doufám, že si budu vědět rady, nebo že mi to někdo vysvětlí," usmíval se na chodbě gymnázia v České ulici.

Na volby se Antonín Chu připravoval po všech stránkách. „Sledoval jsem předvolební kampaň, diskuse v tisku, samozřejmě i televizní superdebatu, ale už jsem měl jasno a na debaty se díval spíš jen pro zajímavost. Hodně jsem se bavil o volbách s rodinou, doma jsme hlavně přemýšleli, koho zvolit. Dost jsme to probírali s dcerami, ta nejstarší možná půjde volit také. Vybírali jsme hlavně podle toho, že prezident by měl reprezentovat zemi, měl by být ve světě osobností. V tom ohledu vidím jako ideálního Karla Schwarzenberga," byl pan Antonín rozhodnut.

„Půjdu každopádně volit i ve druhém kole, mám jasno, i kdyby do něj Schwarzenberg nepostoupil. Kdybych si musel vybrat mezi Zemanem a Fischerem, to bych pak hlasoval pro Jana Fischera."

Otázku politiky naopak příliš neprobírá s ostatními členy vietnamské komunity na jihu Čech, třebaže někteří z nich volit mohou. „Na tohle téma se bavíme opravdu málokdy, ale to neznamená, že nás rozhodování politiků nezajímá. Nás, protože jsme podnikatelé, se týkají hlavně zákony o daních, třeba teď DPH, ale i další věci, co se týkají podnikání," naznačuje.