Na pravidelné taneční večery zve seniorský klub do Kulturního domu Borek s obvyklým začátkem v 18 h. Zájemci mohou k dopravě využít i trolejbusovou linku MHD číslo 2. Oblíbené večery se pořádají v Borku již několik let. Na nejbližších zahrají 11. dubna kapela Václavanka a 25. dubna Invence. Podle organizátora večerů Petra Vlka se večery konají po celý rok a zní taneční hudba k poslechu i k tanci. Původně byly pořádány v Roudném, od roku 2007 jsou na Borku.

Folkové novinky

Několik novinek přinese hudební přehlídka Jihočeská Porta v sobotu 13. dubna v budějovickém Divadle U Kapličky. Jde o soutěžní festival zaměřený na mladé muzikanty, kapely i písničkáře hrající folk, country a příbuzné žánry. Formát poroty bude podobný soutěžím StarDance či SuperStar. Jako host zahraje Jan Nedvěd mladší a vystoupí deset kapel nebo sólistů. Začátek je ve 13 h, vstupné činí 200 korun a jeden z letošních vítězů bude mít recitál.

Rozhovory s vědci

Prezentace knihy rozhovorů s pedagogy a vědci Jihočeské univerzity a Biologického centra AV ČR autorů Evy Bobůrkové a Radka Gálise se uskuteční ve čtvrtek 11. dubna v 16 h u Lavičky Václava Havla vedle rektorátu Jihočeské univerziy za přítomnosti autorů, většiny respondentů i emeritní předsedkyně Akademie věd ČR a Učené společnosti ČR Heleny Illnerové.

Kniha s názvem Věda je život, život není věda obsahuje rozhovory s osmi význačnými vědci Jihočeské univerzity a Biologického centra AV ČR. Zpovídanými osobnostmi byli pediatr a emeritní děkan Zdravotně sociální fakulty JU Miloš Velemínský (+2024), teolog, exulant a emeritní děkan Teologické fakulty JU Karel Skalický, biolog, emeritní rektor JU a současný ředitel Biologického centra AV ČR Libor Grubhoffer, botanik Jan Květ, psycholog a historik Milan Nakonečný, biolog a vedoucí terénní stanice na Papui Nové Guineji Vojtěch Novotný, bioložka a emeritní děkanka Přírodovědecké fakulty JU Hana Šantrůčková, parazitolog a emeritní ředitel Parazitologického ústavu Akademie věd ČR Julius Lukeš. Knihu s bohatou fotografickou přílohou opatřil úvodem první rektor Jihočeské univerzity Jiří Divíšek.

Kulturní pozvánky na Českobudějovicku.Zdroj: Deník/Edwin Otta

Na výstavu s autorem

Komentovaná prohlídka výstavy "Oko za oko, zub za zub!" se koná v hlubocké Alšově jihočeské galerii v sobotu 13. dubna od 14 h. Výstavou provedou autor Martin Gerboc a kurátor Adam Hnojil. Základní vstupné činí 150 korun, na komentované prohlídky 90 korun.

Večery S

Závěrečný čtvrtý jarní koncert hudební série Večery S koncerty v Divadle U Kapličky 2024 se koná v pátek 19. dubna od 19 h. Domácí kapela Spolektiv zve rovněž domácí variabilní Chansonet a originálního písničkáře Davida Šitavance s jeho budějovickou premiérou. Autorská kapela Chansonet vznikla v roce 2015 ze skupiny PFBM (Písňová federace budějckých muzikantů). Vlastní písně hraje v sestavě Michal Bosák - klávesy, zpěv, František Pittner - kytara, zpěv, Ifka Ivana Pittnerová - zpěv. Žánrově se skupina pohybuje v oblastech blues, folk, rock a swing. Hudba a texty písní se vzájemně doplňují a vytváří pestrou škálu od tanečně humorných nálad až po melancholicky zadumané.

Písničkář David Šitavanc o sobě říká: „Bezambiciózní nesystematik v batolecím stařeckém věku, který - zasažen druhou, třetí či kolikátou již mízou - se rozhodl podlehnout puzení a prezentovat své písně, které jej tu a tam napadají. Ústředním tématem jeho díla jsou vzpomínky na mládí, na lásku a na to, jak ten svět bejval lepčí. Také zpívá o psech, žábách, vzducholodích a mnoha jiných věcech.“

Součástí budovy známé jako Divadlo u kapličky je divadelní sál, keramická a rukodělná dílna Pionýra, sídlí tu rada dětí a mládeže i divadelní spolek J. K. Tyl.Divadlo u kapličky sídlí na Husovce. Zdroj: Deník/Lenka Pospíšilová

Domácí Spolektiv představí pracovně zvanou „stranu B“ z připravovaného alba Genesis. Babylonské otázky, Dvě sestry, Mám spoustu bohů, Stařec a obraz a další písně s texty Michala Novotného, Evy Sukové, Ladislava Vondráka či Vladimíra Mátla zahraje Spolektiv v plné šestičlenné sestavě ve složení Jarda Hnízdil, Renata Melda Švecová, Martin Jančura, Jirka Regásek, Mikuláš Balo a Vašek Švec. Řada písní zazní v Divadle U Kapličky poprvé. Vstupné činí 160 a 200 korun.

Do Nových Hradů na procházku i na koncert

Velká jarní výprava se koná v Nových Hradech v sobotu 13. dubna, předpokládaný začátek od 10 h, nutno ověřit u organizátorů. Sraz je před klubovnou mladých ochránců přírody. Téma bude hledání významných projevů nástupu jara v přírodě. Pořádá ZO ČSOP Nové Hrady, telefon 606 270 344, www.mopici-novehrady.estranky.cz.

Koncert Musica Dolce Vita – „Hudba královen“ se koná v Zámku Nové Hrady 17. dubna od 18 h. Vstupné činí 250 korun (senioři 150 korun, děti do 15 let a žáci ZUŠ F. Pišingera zdarma). Pořádá Kruh přátel hudby při ZUŠ F. Pišingera, Trhové Sviny, www.zustsviny.cz.

Nové Hrady, náměstí Republiky.Nové Hrady, náměstí Republiky.Zdroj: archiv Deníku

Poznávací výlet do Vyššího Brodu se koná 20. dubna, odjezd je z Nových Hradů v 8 h z parkoviště pod hotelem Máj, návrat kolem 19 h. Přepokládaná cena 650 korun. Zájemci se mohou přihlásit nejpozději do 14. dubna, pořádá SeniorKlub Nové Hrady a ZO ČSOP Nové Hrady, telefon 606 270 344, www.mopici-novehrady.estranky.cz.

Společný koncert žáků ZUŠ F. Pišingera a ZUŠ B. Jeremiáše se koná 23. dubna od 18 h v rokokovém sále Wellness hotelu Rezidence Nové Hrady. Vstupné činí 250 korun (senioři 150, děti do 15 let a žáci ZUŠ F. Pišingera zdarma). Pořádá KPH při ZUŠ F. Pišingera, Trhové Sviny, www.zustsviny.cz.

Debaty o EU

Budějovické středisko Europe direct chystá v dubnu dvě debatní akce k Evropské unii. První zastávka bude 29. dubna na VŠTE, kde bude stánek přímo v areálu od 10 do 14 h. Druhý den 30. dubna se přesune akce před Ekonomickou fakultu JU, kde bude ve stejném čase od 10 do 14 h. Pořadatelé zvou na stánek s kvalitní kávou, kterou nalijí zdarma.

Nabídka ale nekončí u kávy. „Snažíme se vytvořit prostředí otevřené pro diskusi na téma Evropská unie. Přijďte se s námi pobavit o různých tématech, které se týkají EU, jako je program Erasmus+, nabídky stáží a práce v institucích EU. Zaměříme se i na nejaktuálnější témata, kterými jsou blížící se volby do Evropského parlamentu a 20 let členství České republiky v Evropské unii,“ zvou pracovníci Europe direct.