V půl deváté našli vodohospodáři místo poruchy, které se nachází na konci Průběžné ulice nedaleko křižovatky Strakonické ulice a Pražské třídy a začali s opravami. "Dodávky pitné vody kromě dotčené oblasti by měly být obnoveny v co nejkratším čase. O dalším průběhu budeme informovat," sdělila Jitka Kramářová, vedoucí útvaru marketingu a komunikace ČEVAK a.s.

Dodávky vody do Budějovic se vodohospodářům podařilo v relativně krátké době obnovit, a to i včetně místa poruchy v ulici Průběžná.

Vyjádření společnosti ČEVAK a.s.

K poruše vodovodního řadu došlo dnes ráno okolo osmé hodiny ráno v krajském městě. Porucha vznikla v ulici Průběžná a v krátkém čase se dotkla velké části obyvatel města. Vodohospodáři ve velmi krátkém čase lokalizovali místo poruchy v ulici Průběžná a odstavili inkriminovaný úsek vodovodu. „Díky hlavním vodovodním uzávěrům, které jsou instalovány na vodovodní síti ve městě, je možné přivést pitnou vodu do dotčené části města jiným okruhem. Obnova dodávky pitné vody trvala necelou hodinu,“ vysvětlil provozní ředitel Peter Bolha ze společnosti ČEVAK.

Nyní jsou na řadě přípravné a zemní práce, aby se odhalilo poškozené místo. Jedná se o eternitové potrubí o průměru 500 mm pocházející ze 60. let minulého století. Vzhledem k tomu, že porucha je mimo komunikaci, nebude potřeba omezovat dopravu a oprava potrvá několik dní.

Poruchu vody pocítili lidé ihned

Poruchu v dodávce pitné vody 10. listopadu 2022 poznal například Aleš Trdla, který bydlí v Pražské třídě nedaleko místa, kde potrubí prasklo. "Když jsem si chtěl čistit zuby zjistil jsem, že neteče voda. Volal jsem správci objektu. Nevěděl, co se děje, ale řekl mi, že porucha je i v ulicích okolo nás," řekl Aleš Trdla. Přibližně v deset hodin, když chtěl znovu zkusit, jestli voda opět teče, už byla dodávka obnovena.

Postižena byla krátkodobě velká část Českých Budějovic. "Šel jsem se holit a netekla voda. Tak jsem volal na Čevak, ale tam bylo pořád obsazeno," popsal svůj zážitek jeden z diváků, kteří si v Průběžné prohlíželi laguny vody a doplnil, že právě přijel z centra a bydlí u náměstí.

Havárie vody v Pekárenské ulici 22. 3. 2022.
VIDEO: Pekárenskou ulici zalila vlna jako při povodních

Marie Majerová v Suchém Vrbném, čtvrti na opačném konci města, než se stala havárie, zůstala krátce po osmé hodině bez vody také. Vyšla se podívat na ulici, aby zjistila, co se děje, ale protože nikdo ze sousedů nevěděl nic bližšího, zkusili zavolat na Čevak. Informační linka ale byla v tu chvíli beznadějně obsazena. I v Suchém Vrbném ale byla dodávka relativně brzo obnovena.

V Českých Budějovicích investice do vodohospodářské sítě v posledních desítkách let umožnily "zokruhování" sítě, takže v podobných situacích je možné vodu přivést z druhého směru.

Poslední velkou podobnou havárii zažily České Budějovice v březnu 2022, kdy stavbaři překopli potrubí o průměru 500 milimetrů v Nádražní ulici. Proud vody se tehdy valil až do Pekárenské ulice.

Havárie 10. listopadu dala v Průběžné vzpomenout na povodně roku 2002. Mezi nízkými panelovými domy na jižní straně Průběžné a starší zástavbou v Čéčově ulici se ve snížených místech vytvořily obrovské kaluže vody, v nichž zůstaly uvězněny třeba elektrokoloběžky nebo i několik automobilů. Na likvidaci následků havárie, především čerpáním vody nebo uvolňováním zanesených poklopů a sít kanalizace, se podíleli také profesionální hasiči.