Z jižních Čech byla v Plzni desítka delegátů. Ohledně druhého hlavního bodu - volby nového předsedy, se předem oficiálně nikomu podpora nevyjadřovala. Podle Miroslava Jocha, jihočeského krajského zastupitele za ČSSD, měli kandidovat Michal Šmarda a Břetislav Štefan. Ale Miroslav Joch už před sjezdem pro Deník upozornil, že na sjezdu se ale může objevit úplně nová další nominace. Skutečně se pak na sjezdu třetím kandidátem stal Lubomír Zaorálek. Sám Miroslav Joch se sjezdu neúčastnil. „Sociální demokrat jsem a zůstanu, ale jsem už jen řadový člen," zmínil na vysvětlenou. Doplnil, že v čele sociálních demokratů by si přál větší osobnost než Michala Šmardu, i když uznává, že jako starosta i dosavadní předseda strany práci odvedl.

Jihočeši měli volné hlasování

Pro Michala Šmardu hlasovala téměř polovina delegátů. Dosavadní předsednictví tak potvrdil. Hlas mu dal i Vítězslav Ilko z Českých Budějovic, jeden z jihočeských delegátů. „Měli jsme volné hlasování,“ řekl za jihočeské delegáty Vítězslav Ilko, ale doplnil, že neoficiálně si řekli před volbou, že by mohli podpořit dosavadního předsedu. „Nebylo to nic závazného, jen postoj, který jsme zaujali," dodal Vítězslav Ilko.

V celorepublikovém předsednictvu strany bude několik Jihočechů, včetně nového krajského předsedy Tomáše Polanského. Místopředsednický post ale Jihočeši nemají.

Uzavírky na Českobudějovicku. Oprava mostku nad bezpečnostním přelivem u Dubenského rybníku.
V Budějovicích se zúží Křižíkova ulice kvůli opravě osvětlení

Sociální demokracie chce po sjezdu změnit styl komunikace a být podle Michala Šmardy srozumitelnější pro veřejnost. „Historickou změnu jsme nastartovali na lednovém sjezdu. Ten nám dal za úkol ji připravit. Dnes se s výsledky naší práce ztotožnila celá strana. Sociální demokracie zjednodušuje název, tvář i obsah. Chceme být viditelnou a snadno rozeznatelnou alternativou pro ty, kdo chtějí změnu k lepšímu pro všechny,“ uvedl v sobotu 11. června 2023 předseda Sociální demokracie Michal Šmarda.

Nové logo i barva

„Lidé očekávají, že strana, která reprezentuje zásadní společenské hodnoty, bude komunikovat srozumitelně. Sociální demokracie v minulosti používala odlišná loga v době různých volebních kampaní, často jsme je měnili jen po pár měsících. Víme, jak důležitá je pro lidi stálost a předvídatelnost. Sociální demokracie díky nové moderní vizuální identitě získává prostor vystupovat ve všech kampaních a na všech místech jako jasná a rozpoznatelná alternativa. Velkou grafickou proměnou se zároveň vracíme k růži, tradičnímu symbolu evropské levice i odkazu k dobám našich velkých úspěchů,“ vysvětluje dále Michal Šmarda.

Velkou roli má nově hrát logo ve tvaru jednoho stylizovaného okvětního lístku. Podle Michala Šmardy okvětní lístek růže a z okvětních lístků složený květ jsou tradičním symbolem české levice i sociálně demokratických stran napříč Evropou. „S růží v logu i na praporech se hlásíme k tradicím, hodnotám a programu sociální demokracie. Rozvíjíme je, překládáme do nové doby, ale jejich vyznění nehodláme měnit,“ doplnil Michal Šmarda. Nová je i barevnost, která nahrazuje původní červenou či oranžovou barvu. Sociální demokracie zvolila cihlový odstín.

Nový název strany začne platit ve chvíli, kdy ho zaregistruje ministerstvo vnitra.

„Při vytváření nové identity jsme každý krok pečlivě konzultovali se současnými i potenciálními voliči Sociální demokracie. Nejde o jednostranný návrh vedení strany nebo marketingových agentur, ale společnou práci s příznivci a potenciálními voliči. Proto věříme, že lidé změnu přijmou. Hlavně je ale bude zajímat to, jakou politiku Sociální demokracie přináší, a my uděláme vše proto, abychom je nezklamali,“ uvedla místopředsedkyně sociálních demokratů Daniela Ostrá.