Ostrý start má za sebou projekt eGovernmentu v České republice. V Českých Budějovicích se od středečního odpoledne tisknou a připravují k distribuci přístupové kódy a hesla všech budoucích českých majitelů datových schránek.

„Včera o půlnoci byl systém uzavřen, dnes Česká pošta dostala databázi oprávněných osob, kterým v dohledné době obálky se žlutým pruhem do vlastních rukou doručíme,“ vysvětlil těsně před spuštěním specializované linky českobudějovického Postservisu generální ředitel České pošty Petr Sedláček.

„Počítáme, že tisk bude trvat přibližně dva týdny. Jde o více než pět set tisíc obálek. A to jsou jen ti, kdo jsou povinni datové schránky mít. I potom budeme trvale odbavovat zásilky pro ty, kteří mají právo si datovou schránku zřídit a požádají o ni. Jen dnes takových žádostí CzechPOINTy přijaly více než sto, do konce června žádalo již 1860 zájemců,“ vypočítal Sedláček.

Jako první přiděluje vysoce zabezpečený systém přístupová hesla orgánům veřejné moci, pro ty již ve středu vypravil 8000 zásilek, od čtvrtka přijdou na řadu právnické osoby. Část kapacity českobudějovického Postservisu musí ale i navzdory kvantu kódů, které je nutno odbavit, zůstat k dispozici pro vyřízení závazků vůči dalším klientům České pošty.

Na to, aby podle doručených kódů datové schránky aktivovaly, mají všechny orgány veřejné moci a právnické osoby zapsané v obchodním rejstříku čas do 1. listopadu. Po tomto datu již prostřednictvím datových schránek komunikovat musí. Jestliže si schránku nezaktivují sami, stane se tak automaticky.

Je však možné, že především zpočátku, tedy do konce října, nebudou a nemusí být všechny datové schránky úřadů a institucí aktivovány. „Pokud si v nejbližších dnech někdo datovou schránku aktivuje, neznamená to, že bude mít na druhé straně partnera pro komunikaci,“ upozorňuje náměstek ministra vnitra Zdeněk Zajíček

„Věřím, že systém zkvalitní výkon veřejné správy. Usnadní komunikaci mezi státem a občany. V tak masovém měřítku, jako u nás, jej dosud nespustili nikde na světě,“ vyzdvihuje člen legislativní rady vlády Vladimír Smejkal.