„Chtěli tak vyjádřit svou desítky let marnou touhu po vlastním kostelíku v této odlehlé, bohatě zasněžované oblasti,“ napsal pasovský deník PNP.

Protože se blíží stoleté výročí této události, občané obce v listopadu založili podpůrný spolek s cílem dílo svých předků oživit, uvedl list. Nyní informoval veřejnost o aktuálním stavu plánování znovuvýstavby sněhového kostela, která má místo „zviditelnit“ a přitáhnout sem turisty. Přípravný výbor nyní přezkoumává různé možnosti konstrukce stavby a samozřejmě její financování, pokračuje PNP. „Minulou zimu jsme už odstartovali několik pokusů a postavili modely,“ říká v deníku předseda spolku Bernd Stiefvater. Předstudie spolufinancovala Evropská unie.

Spolek nechce, aby jubileum sněhového kostela bylo jen jednorázovou událostí, která bude oslavena a zase „vyšumí“. Proto také podle PNP k projektu přistoupila jako partner i sousední obec Strážný, kde je nyní zřizováno pamětní místo upomínající na někdejší Kostel Nejsvětější Trojice. „Obě připomínky by měly být spojeny poutní cestou. V Mitterfirmiansreutu má po roztání kostela připomínat událost svítící kříž a informační tabule,“ píše list.

Podpůrný spolek míní, že bude–li sněhový kostel stát, měl by být skutečným spirituálním a kulturním centrem, byť dočasným. Pasovská diecéze podle PNP předběžně přislíbila vysvěcení jedinečného domu Páně, který se tak stane i místem mší, sňatků, křtů atd. Stavba by se ale také měla stát dějištěm řady kulturních pořadí – koncertů, folklorních vystoupení či literárních nebo historických přednášek. Kostel by mohl být i východiskem k putování s pochodněmi, k túrám na sněžnicích či k projížďkám na saních. Organizátoři přemýšlejí i o obnově staré strmé stezky do Mauthu, aby hostům ukázali, jak obtížná tehdy byla v zimě cesta do správního centra.

„Jak bude nový kostel ze sněhu přesně vypadat, o tom se ještě diskutuje,“ uvedla PNP. „Před sto lety byla vzorem fasáda pasovského dómu a kostelík měl proto dvě věže. Díky moderní architektuře a technice dnes mohou být stavby ze sněhu a ledu budovány ve zcela jiné dimenzi. Myslitelnou možností by například byl kostel s délkou 27 metrů a výškou věže 21 metrů, s vnější podobou závěje.“
Tyto věci ale budou rozhodnuty až v následujících měsících.