Spolek na podporu oslav stého výročí původní stavby ale chtěl oslavit přesně onen den, kdy byla v roce 1911 dokončena. „A promptně vybudoval na plánovaném místě chystané repliky stavbu ze sněhu ve zmenšené podobě,“ napsal deník PNP. Před sto lety mohlo být kvůli velice tvrdé zimě započato se stavbou kostela až v polovině února. Kostel čtrnáct metrů dlouhý a sedm metrů široký byl proto dokončen až koncem března.

Letos bylo v oblasti podstatně méně sněhu, ale neúnavným devíti občanům ze sdružení se zřízení stavby podařilo. Jako před sto lety dostal kostelík ze sněhu dvě cibulovité věže, pro něž tehdy byl vzorem pasovský dóm, který mnozí Mitterfirrmiansreutští v životě neviděli, jak poznamenala PNP. Asi na třetinu zmenšený model původní stavby není na rozdíl od originálu přístupný zpředu, ale malým vstupem z boku. Místní farář Johannes Stoewer Propst držel slavnostní řeč a starosta Alfred Schraml s architektem Alfonsem Doehringerem vyřízli z minikostelíku kvádr ledu, který má být na konci příštího roku zabudován do repliky. „Teplo posledních dnů stavbě místních nadšenců neuškodilo,“ ujišťuje PNP.

V zajetí elektroniky

Tři čtvrtiny rakouských dětí ve věku 6 – 14 let užívají intenzivně internet. V roce 2004 k němu mělo doma přístup jen 56 procent, dnes je to 86 procent. Před sedmi lety nemělo každé třetí dítě možnost si zasurfovat, dnes jen každé sedmé. 68 procent školáků má dokonce vlastní počítač, ty rodinné nepočítaje. 27 procent dětí užívá internet vícekrát denně či sedmkrát v týdnu, především ke hrám. Sedmnáct procent rakouských 9–16letých už podle studie EU vidělo na internetu sexuální obrázky. Podle rakouských policistů je jich daleko víc. Každé druhé dítě už bylo na webu v komtaktu s nějakou neznámou osobou. V evropském průměru je to jen 16 procent.

První mobil dostává 49 procent malých Rakušanů mezi sedmi a deseti lety. Vlastní přístroj má 64 procent dětí. Hovory trvají většinou mezi dvěma a pěti minutami. Náklady hradí z 88 procent rodiče, kteří na druhé straně snížili kvůli tomu proti loňsku kapesné svých ratolestí o 6,60 na 21,60 eura. Zájem o čtení časopisů a komiksů u mládeže poklesl od roku 2004 z 26 procent na 14 procent. Jen každé páté dítě je činné v nějakém zájmovém klubu.

Jarní úklid drží

Hornorakouský svaz odpadového hospodářství znovu vyzval školy, kluby a jednotlivce k akci „Huj místo fuj“, kterou vyhlásil na 8. až 17. duben k úklidu příkopů, lesů a veřejných míst od papírů, láhví, plechovek a dalšího odpadu. Loni tak bylo shromážděno dvacet tun odhozených věcí. V zemi je naplánováno 200 těchto očistných akcí, každé místo bude mít svého koordinátora. Uklízeči dostanou rukavice a pytle, které pak budou svezeny na sběrná místa.

Sladký nacismus?

Na cukrárnu z okresu Wr. Neustadt bylo podáno trestní oznámení pro oživování nacismu. „Ve svých propagačních materiálech nabízela dorty a další sladkosti zdobené nacistickými symboly a hesly,“ napsal linecký deník OÖN. Šlo o znázornění hákových křížů, paří zdvižených k hilerovskému pozdravu, helem wehrmachtu, run SS apod. Případ na upozornění občanů zdokumentoval Mauthausenský výbor a předal podklady státnímu zastupitelství. „Majitel cukrárny se hájil tím, že šlo o objednávky, sami od sebe by prý tyto produkty nevyráběli,“ uzavírají OÖN.

Pro dobrotu…

Čtyři měsíce podmíněně a peněžitý trest 8800 eur uložil soud v Klagenfurtu starostovi obce Neuhaus za zneužití úřední pravomoci. V listopadu 2009 instaloval v obci dvě tabule omezující rychlost na 50 km/h, aniž by to rozhodla rada obce. Starosta se hájil tím, že chtěl jen udělat dobro spoluobčanům, kteří si už měsíce stěžovali na silný provoz obcí na trase do Slovinska. Vycházel prý z toho, že návrh omezení rychlosti podaný do zastupitelstva v květnu 2009 bude přijat, proto v listopadu tabule nechal umístit. Promptně následovalo trestní oznámení místostarostky, která o tom nic nevěděla.

Vsadí na větry?

Bavorská vláda prý vzdala dlouholetý odpor proti větrným elektrárnám a chce jejich výkon co nejdřív zdvojnásobit, napsal list PNP. I to by mělo umožnit odstup od jaderné energetiky do deseti let. Dosud bylo Bavorsko v produkci z obnovitelných zdrojů osmé ze 16 spolkových zemí, co do zřizování větrných elektráren v letech 2005 – 09 úplně poslední. „Instalovaných 467 MW výkonu je dokonce méně než v mnohem menších Dolních Rakousích,“ dodává deník.

U basy v base

V těžce hlídané věznici ve Straubingu si od roku 2006 odpykává doživotí za vraždu 64letý Johannes „Hanni“ B. A zcela nečekaně si tam nedávno mohl zahrát s kapelou, jejímž členem byl čtyřicet let – s combem veterána Paula Würgese, v rockenrollových kruzích označovaného za německého Billa Halleyho.

Hrával s ním i Johannes B., než byl v říjnu 2006 po mnohaměsíčním procesu odsouzen na základě nepřímých důkazů za vraždu zubaře Armina F. Soud má za prokázané, že tohoto svého známého po léta využíval a okrádal, napsal deník PNP. Na základě plné moci prodal veškeré nemovitosti zámožného přítele a při cestě v Tyrolsku ho během zastávky k vymočení zezadu zastřelil. Skutek maskoval jako sebevraždu. Doklady oběti zlikvidoval, ale přehlédl lístek v peněžence s číslem jeho telefonu.

„Ani čtyři roky poté nechce Würges (79) uvěřit tomu, že jeho Hanni je loupežným vrahem,“ píše PNP. „Opakovaně ho navštěvoval ve vězení. Jednu z těchto ohlášených návštěv si špatně vyložil velký fanoušek Würgesovy kapely – předseda dolnobavorské vlády Heinz Grunwald – jako avízo koncertu. Zavolal řediteli věznice a chtěl si to bezpodmínečně poslechnout. Teprve tak k vystoupení došlo.“ „Pro koncert bylo víc důvodů, ale měli jsme alespoň vítaný důvod ukázat panu Grunwaldovi naši věznici,“ řekla k tomu zástupkyně ředitele Anja Ellingerová.

„Würgesovy postarší hvězdy tak od první skladby strhly k nadšení nejen předsedu vlády, ale i 70 poslouchající vězňů v bývalém kinosále věznice,“ popisuje PNP. „Když šéf kapely směl pozvat na pódium svého bývalého basistu a frontmana v modrých vězeňských kalhotách, zlomil se mu hlas. Nejen pro jeho Hanniho prý bylo darem ještě jednou moci společně vystoupit a zazpívat si své nejmilejší písně, jak řekl.“