V zasedací místnosti obecního úřadu, která slouží zároveň jako provizorní skautská klubovna, je na všední dopoledne nezvykle rušno. Zbývá už jen zopakovat pár posledních pokynů, uvázat šátky a může se vyrazit. Je úterní ráno a skautský oddíl Kometa z Horní Stropnice se právě vydává do ulic vybírat peníze na postavení školy v Africe. Letos již po páté.

„Lidé už tady tu sbírku znají, takže je to v pohodě. Loni jsme vybrali kolem patnácti stovek a na Nových Hradech to bylo zhruba stejně,“ říká na úvod vedoucí oddílu Petr Aksamit – Hvězdář. Skupina deseti dětí, čtyř holek a šesti kluků, se mezitím rozděluje na dvě části. Jedna bude vybírat před samoobsluhou, druhá před zdravotním střediskem. „Kdybych teď byl ve škole, tak bych měl češtinu, ale tady je to lepší,“ pochvaluje si desetiletý David Koiš, který je v oddíle úplným nováčkem a nemá tak ještě ani přezdívku. Netrvá dlouho a z obchodu vychází starší žena.

„Dobrý den, přispějete nám prosím na postavení školy v Africe?“ vrhají se na ni skautíci. Seniorka ochotně vyndavá peněženku a dává jim do kasičky první peníze. „Někdy na takovéhle sbírky přispívám. Jestli to má smysl? Možná jo, možná ne, nevím,“ vysvětluje Božena Pouzarová. Ne každý z kolemjdoucích je však tak štědrý. Nejčastějším důvodem odmítnutí, který skauti onoho dopoledne slyší, je to, že lidé u sebe nemají drobné.

„Hochu, já jsem rád, že sám vyjdu a ještě budu někomu přispívat,“ ohrazuje se například starší muž v černé bundě. Další je se svou odpovědí ještě nekompromisnější. „No to určitě, nebudu dávat na nějaké pánbíčkáře,“ říká rezolutně. Přestože se většina skautíků účastní sbírky poprvé, někteří z nich ji zažili už v loňském roce. „Loni to bylo výborné, vybrali jsme hodně peněz. Na Hradech nám dal dokonce někdo pětistovku,“ vzpomíná jedenáctiletá Veronika Morongová, která má v oddíle přezdívku Morče. Zhruba po hodině vybírání se obě party skautů znovu setkávají. Přichází čas na vzájemné porovnání úspěšnosti. „My tady máme dokonce čtyři padesátikoruny,“ chlubí se skupina, která stála před nákupním centrem. Druhá, která oslovovala lidi před zdravotnickým střediskem, je na tom o něco hůř. „Spousta lidí nám řekla, že už přispěla před obchodem,“ říká s úsměvem její vedoucí Michal Vondráček alias Mádl.

Všichni členové oddílu se poté přesouvají do klubovny. V klidu zde posvačí a ohřejou se a pak se již přesouvají na autobus do Nových Hradů, kde budou pokračovat ve sbírce až do odpoledních hodin.