Nejznámější poutí na Českobudějovicku je nesporně ta, která se koná v Dobré Vodě. Davy návštěvníků přivábila také letos. Cukrovou vatu, perníkové srdce z pouti nebo bramborák nabízeli prodejci ve stáncích, které vytvořily tři uličky kolem kostela. Koupit se dali plyšáci, trička nebo maskáčové kalhoty.

Na pouť dorazily celé rodiny, zamilované dvojice i skupinky přátel a kamarádů. Mnohé návštěvnice si odnášely papírové růže. Čtyři krepové květy měla i jedna z návštěvnic, kterou další drobné kvítky zdobily na čelence ve vlasech. Na střelnici bylo třeba trefit osm špejlí. „Na deset střel, osm špejlí, docela jsme spokojený,“ komentoval s úsměvem úspěšnost střelby partner.

Pouť na Dobré Vodě je oblíbenou a tradiční jarní atrakcí.Pouť na Dobré Vodě je oblíbenou a tradiční jarní atrakcí.Zdroj: Deník/Edwin Otta

Od dětství jezdí na pouť Jaroslav Holý. Jako dítě ovšem s rodiči. Dnes je hlavním organizátorem, neboť provozuje Lunapark Prima originál Holý. „Jezdím sem od narození a předtím rodiče a prarodiče,“ říká Jaroslav Holý a k zájmu o atrakce dodává, že adrenalinové atrakce si vybírá hlavně mládež. Univerzální obliba provází stále třeba autodrom. „Autodrom je pro každou generaci,“ zdůrazňuje Jaroslav Holý a připojuje, že na pouti si každý může najít něco pro sebe.

Poutě v dnešním pojetí, s různorodými atrakcemi, byly původně jen doprovodem náboženských poutí. Po nich jim stále zůstalo označení třeba podle svatých, jimž jsou zasvěceny kostely v příslušných obcích. Nebo se vázaly na některé významné svátky.