Ve Strakonicích, kde povodeň vyhnala z domovů přes 4500 lidí, se teď pustili do stavby menší hrázky na levém břehu Otavy. Val pod pivovarem by měl zabránit, aby se voda při záplavách rozlévala do centra. Povodí Vltavy pak navýší kamennou zeď na břehu řeky podél Palackého náměstí, kde nejvíc hrozí její přelití.


Chráněna tak bude nejkritičtější část, kudy se voda před pěti lety dostávala do města. Radnice počítá i s mobilními zábranami do podchodů pod Katovickou ulicí.


Písek již do protipovodňových opatření investoval stovky tisíc korun. Po záplavách tam zmodernizovali zábrany u Kamenného mostu a upravili terén na sídlišti Portyč.


„Chystáme studie protipovodňových opatření potoků Jiher a Mehelnického. U prvního se jedná asi o deset milionů, u druhého je to 14 milionů korun,“ uvedla mluvčí radnice Jindřiška Váverková.


Zároveň radní usilují o výstavbu dvou klapek na jezu u Václavského Předměstí. Ty by měly ochránit část města před padesátiletou vodou. Náklady dosáhnou zhruba 60 milionů korun.


Veselí nad Lužnicí, kde loni rozvodněná Lužnice a Nežárka napáchaly obrovské škody, chystá opatření proti záplavám za desítky milionů korun. Na rozšíření koryta pod soutokem a stavbu hráze žádá o státní dotace. Vybudování hrází kolem Alešova nábřeží a nejvíce postižené části města ochrání Veselí před zhruba padesátiletou vodou.


Asi 400 metrů dlouhý povodňový val z jílu ve Staré Hlíně dokončila na jaře Třeboň. Nový val, který bude osetý travou, brání Lužnici - Staré řece, aby se rozlila do vsi. Radnici stál milion korun.


Povodí Vltavy opravilo a zpevnilo hráz Nové řeky, která se tehdy při povodních protrhla. Letos zde práce dokončí směrem k mostu na Stříbřec. Rybáři udělali protipovodňová opatření na řadě rybníků, vylepšil se také například odtok z rybníka Svět.


„Nejsou to ale opatření na tak velké povodně, jako byly v roce 2002, jsou určeny jen pro běžné povodně,“ upozornil místostarosta Třeboně Zdeněk Mráz.
Záplavy v srpnu 2002 připravily v Jihočeském kraji o život sedm lidí. Škody dosáhly 15 miliard Kč. Smutnými symboly se staly smetená obec Metly na Strakonicku po protržení hráze rybníka, zatopené Veselí nad Lužnicí, zničený Český Krumlov i zaplavené centrum Budějovic.