Po desítkách i stovkách milionů polykají část z bezmála třičtvrtěmiliardové sumy protipovodňová opatření. Díky nim by neměla v obydlených částech dělat problémy ani stoletá voda.

Například v krajském městě by měla výrazně pomoci prohrábka, rovnání dna a úprava břehů Vltavy ve více než šestikilometrovém úseku mezi Dlouhým mostem a Suchým Vrbným. Její koryto by mělo již letos být schopno pojmout 909 kubíků vody za vteřinu, tedy více, než se městem valilo při první povodňové vlně v srpnu roku 2002.

Potřeba by bylo ovšem také pokročit s protipovodňovými úpravami Malše. „Ty jsou stále jen v přípravě kvůli přetrvávajícím sporům,“ konstatuje primátor Českých Budějovic Juraj Thoma.

Jak práce na stosedmdesátimilionové investici v Českých Budějovicích pokračují, se přijel v uplynulém týdnu přesvědčit přímo na stavbu ministr zemědělství Petr Gandalovič a práce, které odvádí Povodí Vltavy, chválil.

„Program protipovodňových opatření běží v jižních Čechách velmi dobře. Je potřebné co nejrychleji rozjet i ochranu Veselí nad Lužnicí, kde už máme potřebná rozhodnutí a je čas začít se stavbou,“ připomenul Gandalovič další z priorit, na niž má ministerstvo připravené peníze.