Většina lidí si však pamatuje, jak se na několika ulicích proháněly desítky sudů piv. Pro předsedu představenstva BMP Miroslava Leštinu to ale vůbec nebyly chvilky pro zasmání.


„Pivovar byl zatopen z osmdesáti procent. Samozřejmě, že jsme museli vyměnit to, co bylo pod vodou. Týkalo se to linek na plnění lahví, plnění sudů a sklepa, opravy jsme dělali i na myčce lahví a dalších zařízeních,“ vzpomíná Leština na srpnové dny.


Většina zaměstnanců i s vedením pracovala na záchraně majetku celé dny a noci. „Když přišla voda, tak jsme neopustili pivovar čtrnáct dní. A měsíc dokonce pivovar stál,“ zdůraznil předseda s tím, že na silnici v areálu dosahovala voda do výšky přes jeden a půl metru. „Spodní dvůr byl však zatopený celý,“ dodal. Vodní živel také rozbořil několik budov v zadní části pivovaru, které pak musely jít podle příkazu statika k zemi. Ty už vedení pivovaru znovu postavit nenechalo.


Podle předsedy představenstva si pivovar vzal z roku 2002 ponaučení a kromě města a Povodí Vltavy, které na Malši nechaly vybagrovat dno a zpevnit břehy, si nechal udělat některá protipovodňová opatření, jako například nový evakuační plán.


„Myslím si, že se takové vodě nelze ubránit a doufáme, že už taková povodeň nepřijde. Nicméně jsme to ale přežili,“ pomyslel si Leština. „Materiálně se sice stroje opraví, ale hlavně je důležité, že se nikdo nezranil a nepřišel o život,“ uzavřel vážným tónem.