Usilovná politická vyjednávání o budoucí spolupráci napříč politickým spektrem. Tak nyní vypadá situace na radnicích obcí a menších měst na Českobudějovicku po ukončení víkendových komunálních voleb.

Do jednadvacetičlenného zastupitelstva v Lišově se probojovalo celkem pět politických subjektů: SNK, KDU – ČSL, ČSSD, ODS a KSČM. S těsným náskokem zvítězila Občanská demokratická strana, v jejímž čele stojí dosavadní starosta Václav Chmel. V zastupitelstvu bude mít nyní šest mandátů. „Jednání už u nás probíhají, ale s kým konkrétně budeme chtít spolupracovat, nejsem v tuto chvíli schopen přesně říct,“ poznamenal Chmel. Ustavující schůze zastupitelstva se bude v Lišově konat s největší pravděpodobností v pátek 5. listopadu.

V Borovanech zvítězila stejně jako v minulých letech KDU–ČSL v čele s dlouholetým starostou města Stanislavem Malíkem. Svůj hlas jí odevzdala téměř třetina všech borovanských voličů. V sedmnáctičlenném zastupitelstvu tak bude mít šest mandátů.
„Chci jednat se všemi, mám už do konce příštího týdne nasmlouvané termíny schůzek. Rozhodně to nechceme stavět nějak konfrontačně,“ nastínil Malík. Prioritou, kterou budou nyní Borovanští bedlivě sledovat, je rozhodnutí o přehodnocení páté a šesté výzvy Regionálního operačního programu Jihozápad. Do těchto dvou výzev si totiž podalo město tři projekty, a to na opravu místních komunikací, rekonstrukci náměstí a vybudování unikátního přírodního koupaliště, jehož čištění by měly zajišťovat pískové filtry. Jejich celková cena se pohybuje přibližně kolem 60 milionů korun.

Celkem devět politických stran a subjektů se dostalo do jednadvacetičlenného zastupitelstva v Hluboké nad Vltavou. S převahou zvítězila ODS, jejímž lídrem je starosta Tomáš Jirsa. „Svým partnerům jsme nabídli koaliční jednání a dohodli se na obsazení rady města i finančního a kontrolního výboru, které jsou klíčové,“ popsal Jirsa. Jak dále doplnil, o další spolupráci je ochoten jednat se všemi demokratickými subjekty.

K nejrychlejší povolební dohodě došlo nejspíš v Boršově nad Vltavou. Volební strany PRO Boršov, TOP 09, ČSSD a KDU–ČSL se totiž dohodly už v neděli na vytvoření šestičlenné koalice v devítičlenném zastupitelstvu.
„Po čtyřech letech tak vystřídá v čele obecního úřadu ODS, která získala ve volbách jen tři mandáty,“ řekl Jan Zeman ze Sdružení nezávislých kandidátů PRO Boršov. Ustavující schůze obecního zastupitelstva se bude podle něj konat po dohodě se stávajícím starostou Františkem Homolkou v prvním listopadovém týdnu.