V Českých Budějovicích se pravidelně pořádá odborná konference Červený kohout. Není vyloučeno, že na jejím programu se objeví i velký požár v pražském Braníku, který v pondělí 12. dubna 2021 zdolávají hasiči. V Praze byla kvůli požáru dokonce zastavena i doprava v okolních ulicích a oheň je viditelný ze vzdálenosti mnoha kilometrů.

Podle Venduly Matějů ve chvíli, kdy se zdolávají plameny, velí na místě hasič. Mohou se opřít o dokumentaci, která je pro takový případ připravena. "Každý průmyslový areál má Dokumentaci zdolávání požáru," upozorňuje Vendula Matějů. Doklad je připraven při kolaudaci a schvalují jej požární preventisté Hasičského záchranného sboru České republiky. "Je tam napsáno, jaké jsou tam sklady, co je v nich, aby hasiči věděli, co je za kterými dveřmi čeká. Kde jsou klíče k objektům. Také dokumentace obsahuje, jaká jsou protipožární opatření, například jaké jsou tam protipožární dveře," říká ke klíčovému dokumentu Vendula Matějů.

Ilustrační foto
Ryby v potoce Řečička se otrávily saponátem z mytí auta

Jedna verze zůstává ve firmě, druhá je u hasičů a jednodušší operační karta je pak ještě uložena na vstupu u objektu, často u klíčů. Informace bývá i na operačním středisku hasičů Navíc velké firmy, v jižních Čechách třeba ČEZ Strakonice, Elektrárna Temelín nebo ČEPRO mají své hasičské jednotky, se kterými Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje spolupracuje například při tematických cvičeních i jinak.

A pro případ velkých havárií či požárů se konají i pravidelná cvičení, kterých se účastní nejen hasiči, ale třeba i zdravotničtí záchranáři, policisté nebo pracovníci obecních úřadů. Před lety to bylo například v Českých Budějovicích cvičení na únik čpavku ze zásobníků nedaleko centra města, v roce 2019 v listopadu se v Hluboké nad Vltavou při společném cvičení na státním zámku sešlo celkem sto pracovníku Integrovaného záchranného systému. Spolupracovali tu při simulaci situace obecného ohrožení policisté z obvodu Hlubobká, policejní zásahovka, pyrotechnici, zdravotníci nebo profesionální i dobrovolní hasiči.

Velkorysý taxikář zachránil vojáčka popletu.
Kuriozita od sousedů: Velkorysý taxikář zachránil vojáčka popletu

Každý rok je pak jeden z velkých požárů uplynulého období podle Venduly Matějů pravidelně tématem odborné konference Červený kohout. V Českých Budějovicích ji pořádá Dům techniky a Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje s pořadateli úzce spolupracuje. Akce je významná tím, že se na jednom místě sejdou nejen hasiči, ale například i stavaři, výrobci stavebních materiálů nebo protipožárních výrobků i další odborná veřejnost. A není vyloučeno, že se tak při příští konferenci stane tématem i velký požár v Braníku.