„Začal hořet lis, možná kvůli poruše na elektroinstalaci, přesná příčina se vyšetřuje,“ popsal Zdeněk Nýdl ze zemědělského družstva, které se o pole stará. „Zjistilo se to ale bohužel pozdě, až ve chvíli, když začalo hořet i okolo,“ dodal.


Požár byl na tísňovovu linku nahlášen v 15.10 hodin. „Protože se oheň rychle rozšířil na sklizenou slámu na poli, vyslal operační důstojník Hasičského záchranného sboru České Budějovice na místo okamžitě dvě jednotky profesionálních hasičů centrální požární stanice České Budějovice a požární stanice Suché Vrbné a jednotky dobrovolných hasičů obcí Olešník, Zliv, Hluboká nad Vltavou, Dříteň a Velice,“ uvedla včera mluvčí hasičů Vendula Matějů.


„Všimla jsem si, že Olešníkem projíždělo větší množství hasičských vozidel. Že někde hořelo, jsem se dozvěděla až dneska dopoledne,“ komentovala v pátek událost obyvatelka obce Monika Jindrová.


Stroj již svázal několik balíků slámy, které posléze začal polykat oheň. Protože by se voda nedostala dovnitř, museli hasiči balíky rozvazovat. O 45 minut později již hasiči měli požár plně pod kontrolou, konec zásahu ohlásili v 18.23 hodin. Škoda na lisu byla vyčíslena na 400 000 korun. „Byl starý dvacet let. No ale třeba půjde ještě opravit, to se uvidí. Zatím to budeme muset řešit jinak, třeba si lis půjčit jinde,“ naznačil Nýdl.


„Slámy je nadbytek,“ připomněl Nýdl, že škodu na sklizeném poli si družstvo nenárokuje.