Čtvrt hodiny před čtvrteční osmou hodinou večerní ohlásil první volající na tísňové číslo 150 požár bývalé sodovkárny. „Už podle počtu telefonujících bylo patrné, že se jedná o požár velkého rozsahu,“ líčí večerní poplach mluvčí Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje Vendula Matějů.


V okamžiku, kdy hasiči přijali hlášení o požáru, vyjely na místo jednotky profesionálů z centrální stanice v Českých Budějovicích s kompletní technikou. „Zároveň dorazila auta z požární stanice Suché Vrbné a jednotka hasičů Českých drah. V záloze zůstávala ještě jednotka z Hluboké nad Vltavou. Zapojilo se pět cisteren a dvě auta výškové techniky. Hasilo se jak rozvinutými proudy zevnitř objektu, tak zároveň zvenku z plošiny a žebříku,“ vypočetla mluvčí Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje Vendula Matějů.


Na místě našli hasiči již střechu objektu v plamenech. Museli proto okamžitě nasadit výškovou techniku. „Shořel celý krov, nyní jej hasiči rozebírají, aby našli všechna ohniska požáru a uhasili je,“ bilancovala Matějů o půl desáté večer přímo na místě zásahu.


„Nikdo nemusel být evakuován, objekt byl zcela prázdný,“ vyvrátila ty nejhorší obavy. Někdejší sodovkárna je v Českých Budějovicích známá jako místo, které vyhledávají bezdomovci. „Počítalo se s tím, že by tu mohly podobné osoby být, objekt byl proto okamžitě prohledán, nikoho jsme nenalezli,“ uvedla Matějů.


Příčina požáru je zatím v šetření, jediná varianta, kterou hasiči vyloučili, je technická závada, jelikož objekt není napojený na žádné sítě. Jako nejpravděpodobnější se podle prvních odhadů jeví nedbalostní jednání, ve hře je i úmyslné zapálení či hra dětí. Předběžně stanovená škoda na poškozené střeše a krovu činí 200 000 korun.


„Už ve středu jsem si tady všiml kouře, asi tam něco pálili bezdomovci,“ nechal se slyšet muž, který chodí podél Vltavy na procházky s vnučkou. Domněnku, že právě bezdomovci mohou mít požár v osamocené chátrající stavbě na svědomí, nevyvrací ani policisté. „Podobné opuštěné objekty lákají lidi bez práce a bez domova, kteří tu mohou páchat přestupkovou i trestnou činnost,“ připustila včera krajská policejní mluvčí Jana Kameníková.