„Od úterního do středečního večera vyšetřily laboratoře v regionu 269 nových suspektních vzorků osob s podezřením na možné onemocnění COVID-19. Pozitivní nebyl žádný. To spolu s dalšími čtyřmi nově uzdravenými osobami znamená, že aktuální počet nemocných COVID-19 v Jihočeském kraji se snížil na 56. Potvrdil se tak mimořádně pozitivní trend, kdy v regionu přibývají uzdravení rychleji, než nové případy nemoci,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje doc. MUDr. Kvetoslava Kotrbová, PhD.

Ilustrační foto.
Testování zjistí promořenost obyvatel dvou okresů

Například na Jindřichohradecku již nebyl ve středu v 18. hodin evidován s COVID-19 žádný pacient, všichni se již vyléčili. Aktuálně nejvíce pozitivních případů, devatenáct, bylo na Českobudějovicku. Šestnáct nemocných vykazovalo Prachaticko, třináct Táborsko, čtyři Strakonicko, tři Českokrumlovsko a jednoho nemocného Písecko.

Ilustrační foto.
Sousedé doma bez "covidových" kontrol

Na hraničním přechodu s Rakouskem v Dolním Dvořišti začalo ve středu dopoledne fungovat mobilní testovací místo, které má sloužit samoplátcům v rámci částečného uvolnění příhraničního pohybu. „Už od konce minulého týdne jsme v reakcí na uvolnění registrovali desítky dotazů přeshraničních pracovníků k testování. Snažili jsme se jim vyjít vstříc, a proto jsem přivítala iniciativu, díky níž se v řádu dnů podařilo zřídit odběrové místo přímo na hranicích a usnadnit tak možnost vyšetření. Zájem byl od začátku obrovský. Chtěla bych proto požádat zájemce o vyšetření PCR, kteří nesměřují do zahraničí, aby se obrátili na odběrová místa ve vnitrozemí. Další odběrové místo pro samoplátce by mělo v příštích dnech zahájit provoz přímo v Českých Budějovicích,“ zdůraznila Kvetoslava Kotrbová.

V porovnání s ostatními kraji z hlediska relativního výskytu COVID-19, tedy v počtu pozitivních případů přepočtených na 100 tisíc obyvatel regionu, si jižní Čechy udržují s 26,99 nemocnými na 100 tisíc obyvatel (k středeční 18. hodině) i nadále stabilní pozici regionu s výrazně nejnižším výskytem COVID-19 v ČR.

Jihočeská filharmonie natáčela na hradě Dívčí Kámen. Muzikanti zde hráli Vivaldiho.
VIDEO: Filharmonici hrají nyní lidem z památek

Pro podezření na onemocnění COVID-19 bylo na jihu Čech dosud indikováno k vyšetření celkem 11 615 osob. V povinné karanténě se k středeční 18. hodině nacházelo aktuálně 462 Jihočechů.

Podle verifikovaných dat krajské hygienické stanice bylo ve středu večer na jihu Čech mezi těmi, kteří od začátku epidemie onemocněli COVID-19, 100 žen a 72 mužů. Z celkových 172 potvrzených případů je 41 z Českobudějovicka, 37 ze Strakonicka, 28 z Prachaticka, 22 z Českokrumlovska, 19 z Táborska, 16 z Jindřichohradecka a devět z Písecka. „Mezi pozitivně testovanými je deset dětí ve věku do 14 let. Čtrnáct nemocných je v kategorii od 15 do 24 let, osmadvacet v kategorii od 25 až 34 let, osmadvacet v kategorii od 35 do 44 let, šestadvacet v kategorii od 45 do 54 let a osmadvacet v kategorii od 55 do 64 let. Celkem 38 nemocných patří do nejohroženější věkové skupiny 65+,“ konstatovala epidemioložka jihočeské KHS MUDr. Jitka Luňáčková.

Počet Jihočechů, kteří se vrátili ze zahraničí zpět do vlasti v rámci hromadných repatriací i samostatně a byly, či ještě jsou, pod dohledem jihočeských hygieniků, se ve středu zvýšil o 2 osoby na celkových 252.

Pravidelně aktualizovaný přehled o vývoji nákazy COVID – 19 v regionu lze nalézt na webových stránkách KHS Jihočeského kraje na adrese: https://www.khscb.cz . Celostátní data nabízejí webové stránky Ministerstva zdravotnictví: https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19. Ve zveřejňovaných statistikách aktuálního počtu onemocnění COVID-19 dochází mezi webovými stránkami Ministerstva zdravotnictví a hygienických stanic k mírným odlišnostem. Ty jsou dány použitou metodikou: Zatímco MZ uvádí aktualizované údaje z průběžných hlášení nových případů pozitivity u osob s trvalým pobytem v Jihočeském kraji od všech vyšetřujících laboratoří, KHS zveřejňují nové případy, vyšetřované v regionu a to až po jejich verifikaci.