Ke sté sezoně přichystalo Jihočeské divadlo interaktivní výstavu Kabinet zázraků, kterou můžete navštívit v Jihočeském muzeu. Podle ředitele divadla Lukáše Průdka chtěli tvůrci vzbudit debatu o tom, jaká bude další „stovka“. „Na jednu stranu se díváme do historie, na druhou se chceme koukat dopředu,“ uvádí. Výstava má proto dvě části. Jedna zhuštěně seznamuje s historií Jihočeského divadla, druhá je interaktivní.

Podle spoluautorky výstavy Michaly Piskačové, vedoucí edukačního Ateliéru 3D divadla, má druhá část přinést návštěvníkovi zážitek. „Řekli jsme si, že místo vitrín uděláme hernu pro děti i dospěláky,“ vysvětluje. Ke spolupráci přizvala scénografku Jitku Nejedlou. Exponáty vyráběly dílny Jihočeského divadla a využily rekvizity z archivu. „Třeba loutky z historických představení, které už nehrají,“ uvedla.

Lidé se zde seznamují s divadelními profesemi. „Často člověk neví, co se za nimi skrývá, teď si to může představit,“ říká Michala Piskačová. Na výstavě si zkusíte hrát se světlem a stínem, oblečete si kostým nebo vyplníte pracovní list a vytvoříte si vlastní příběh, který si poté zkusíte zdramatizovat.