Na konci druhého prázdninového týdne hygienici podle ředitelky Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslavy Kotrbové evidují v kraji již padesát potvrzených případů klíšťové encefalitidy, v týdnu přibylo osm nově prokázaných případů. "Přibývá i další klíšťaty přenášené onemocnění, lymeská borelióza, v týdnu byla potvrzena tři nová onemocnění a jejich celkový počet v kraji je v této sezóně sto padesát,“ uvedla ředitelka KHS Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Ve srovnání s minulým rokem letos evidují jihočeští hygienici více onemocnění přenášených klíšťaty. Český hydrometeorologický ústav, který sleduje a prognózuje aktivitu klíšťat, pro tyto dny uvádí na desetistupňové škále stupeň aktivity 7, což je vysoké riziko.

Hrozba klíšťat

„V týdnu přibylo osm potvrzených případů klíšťové encefalitidy. Té je v kraji už padesát případů. Ve srovnatelném období loňského roku jsme ve dvacátém osmém týdnu evidovali devatenáct a za celý rok devětadevadesát případů klíšťové encefalitidy, jsme tedy již v polovině loňského celoročního výskytu a letošní sezóna zřejmě bude patřit k těm rizikovějším. Český hydrometeorologický ústav předpovídá i nadále vysokou aktivitu klíšťat, stále proto doporučujeme při pobytu v přírodě správné oblečení, používání repelentů s odpuzujícím účinkem a po návratu domů se kompletně převléci, osprchovat se a hlavně se dobře prohlédnout, třeba i vícekrát za den. Co se týče konkrétního výskytu v kraji, k dnešku je třináct potvrzených případů na Českobudějovicku, devět na Prachaticku, po osmi na Českokrumlovsku a Táborsku, sedm na Strakonicku, tři na Jindřichohradecku a dva na Písecku,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Ilustrační foto
Voda ke koupání je na Lipně a v rybníku Hejtman velmi dobrá, Orlík si pohoršil

Od minulého týdne přibyly i tři potvrzené případy lymeské boreliózy. "Té je v kraji prokázáno sto padesát případů, stejně jako vloni ve srovnatelném období. K dnešku bylo nejvíce případů na Českobudějovicku – čtyřicet čtyři. Třicet osm případů je na Jindřichohradecku a dvacet sedm na Táborsku. V dalších okresech je výskyt nižší, Českokrumlovsko má třináct, Strakonicko dvanáct a Písecko a Prachaticko mají po osmi případech. I dlouhodobým statistikám tohoto onemocnění s přírodní ohniskovostí podobně jako letos dominují Jindřichohradecko, Táborsko a Českobudějovicko,“ uvedla epidemioložka KHS Jihočeského kraje Jitka Luňáčková.

V souvislosti s dlouhodobě vysokou aktivitou klíšťat hygienici doporučují preventivní použití repelentů, nelehat a nesedat si v porostech především na okrajích lesů, raději nevstupovat do hustých křovin a vysoké vegetace kolem vodních toků a ploch a po příchodu z přírody se rychle převléknout a dobře prohlédnout, protože důležitá je rychlost, s níž se klíště podaří objevit a hlavně správně odstranit.