Půjdete-li v pátek do některého z vašich oblíbených obchodů doplnit zásoby potravin, může se dost dobře stát, že na dveřích bude nápis „zavřeno".

Od začátku října totiž začal platit zákon, který vybraným obchodům omezuje otevírací dobu o sedmi státních svátcích. Poprvé se tak stane už tento pátek, na který v kalendáři připadá Den vzniku samostatného československého státu.

„Naše obchody budou mít zavřeno," informoval Jaroslav Froulík, generální ředitel Jednoty, spotřebního družstva České Budějovice, pod které kromě jiných obchodů patří také českobudějovické Terno. Právě to totiž svou velikostí nad 200 metrů čtverečních spadá mezi obchody, kterých se nový zákon týká. Oproti tomu zavřeno nemusí mít čerpací stanice, lékárny nebo prodejny na letištích, železničních stanicích a autobusových nádražích.

„Hysterii okolo tohoto nového zákona nechápu," řekl k zavření některých obchodů Josef Jakeš z Českých Budějovic. "Kdyby byly obchody zavřené týden, tak je jasné, že se lidé budou vztekat, ale jde o jediný den a všichni dělají, jako kdyby kvůli tomu hrozilo, že umřou hlady," dodal.

Dva Alberty. Jeden zavře, druhý ne

Michal Lojka, manažer IGY Centra v Českých Budějovicích, k povinnosti uzavřít obchody řekl: „Uzavření prodejen nás velice mrzí, ale jak dotčení provozovatelé, tak my jsme samozřejmě povinni respektovat platný právní řád a tomuto požadavku se přizpůsobit."

Jan Burian, mluvčí společnosti CPI, jež vlastní IGY Centrum a další nákupní centra po celé republice, doplnil, že kromě Nákupního centra Géčko a obchodních center Arkáda Prostějov a Spektrum Průhonice zůstanou ostatní nákupní centra otevřená. „Nájemci s prodejní plochou pod 200 metrů čtverečních jsou smluvně vázáni, že budou mít otevřeno," řekl Jan Burian s tím, že 28. října bude takovou zkouškou. „Poté vyhodnotíme návštěvnost center, dopad na obchodníky a rozhodneme se, zda nechat v tomto částečném módu otevřeno i na další svátky, či nikoliv," dodal mluvčí společnosti CPI, jež vlastní i českobudějovické IGY Centrum.

Jedním z obchodů, který v pátek zůstane v českobudějovickém IGY Centru pro své zákazníky uzavřený, bude například prodejna Albert. Jiří Mareček, ředitel komunikace a public affairs v obchodním řetězci Albert, upřesnil, že se tento zákon dotkne více než tří set prodejen po celé České republice.

„Výjimku splňuje jen šest našich obchodů," doplnil Jiří Mareček. Podle platné legislativy totiž nemusí mít o státních svátcích zavřeno čerpací stanice, lékárny a prodejny na letištích, železničních stanicích nebo autobusových nádražích a prodejny ve zdravotnických zařízeních. V tomto případě nechali zákonodárci rozhodnutí na samotných provozovatelích.

„Zákonem stanovenou výjimku splňuje také hypermarket Albert na autobusovém nádraží v Dopravně obchodním Mercury Centru. Tato prodejna tak bude ve státní svátek 28. října pro zákazníky otevřená tak, jak jsou běžně zvyklí," dodal Jiří Mareček, ředitel komunikace a public affairs v obchodním řetězci Albert.