Ředitel Jihočeského divadla (JD) Lukáš Průdek ujišťuje: „Počítáme s tím, že v létě budeme hrát podle našeho programu a prodáváme vstupenky.“ Loni divadlo kvůli pandemii a potřebné rekonstrukci obětovalo letní sezonu před točnou a vyjelo s představeními po jihu Čech. Na letošní letní sezonu divadlo prodalo již 24 tisíc vstupenek a další 7 400 vstupenek jsou již na přestavené rezervované.

Podle první náměstka primátora Juraje Thomy, který má na starosti kulturu, se nyní na točně pracuje v uzavřených a temperovaných prostorách pod jevištěm. „Provádí se tam omítky a čeká na příznivější počasí,“ uvádí. Bude třeba ještě dodělat stěrky, připevnit šrouby pro kotvení sedaček, které jsou již objednané. Česká se na objednávku kroužkového sběrače z Itálie, který přijde do dolní strojovny. „To je velmi důležité elektromechanické zařízení, které umožňuje neomezené otáčení točny kolem královské hřídele,“ vysvětluje náměstek. „Proměna se dotkne i stávajícího zvukového vybavení, které přinese digitální reprodukci zvuku,“ přibližuje dál Juraj Thoma a doplňuje: „Zásadnější však bude přenesení pracoviště zvukařů z prostoru Bellarie přímo do velína na točně.“ Ke zvukové kabině jsou objednány nové dveře, nutné je ještě dodělat opláštění a dále úpravy podlahy a nábytku v kabině. Dalším důležitým bodem je elektroinstalace. Nyní jsou po zahradě vykopané trasy rozvodů, kopat se ještě bude od krčmy Markéta k otáčku. „Harmonogram stále držíme, abychom vše stihli,“ ujišťuje i Juraj Thoma.

Letecký pohled na Jiřickou nádrž směrem od hráze.
Jihočeští vědci: Ekosystém horského rybníka se po povodni obnoví za dva týdny

Rekonstruovat se bude i letohrádek Bellarie, který divadlu slouží jako kulisa, scéna i zázemí. Podle mluvčí Národního památkového ústavu (NPÚ) Jany Hartmanové jsou již splněny podmínky pro zahájení stavby. „Je zpracována projektová dokumentace a je vydáno i stavební povolení. Zahájili jsme výběrové řízení dodavatele stavební a restaurátorské obnovy,“ uvedla. Vybrání dodavatele předpokládá v polovině března, kdy začne rekonstrukce. „Dokončeny jsou veškeré stavebně-technické průzkumy a rovněž finální návrh barevnosti fasádního pláště, včetně úpravy šindelové střechy, i archivní průzkum, který přinesl nová zjištění o vybavení letohrádku,“ informuje dále Jana Hartmanová a dodává: „Aktuálně probíhá záchranný archeologický průzkum.“ Předpokládané náklady jsou vyčísleny na 43,4 milionů a NPÚ plánuje dokončení obnovy koncem roku 2023.

Pokračuje seriál Kolo pro život
Virtuální závod hlubokými šumavskými lesy pojede i olympijská vítězka

S využíváním letohrádku při sezoně JD podle ředitele NPÚ České Budějovice Petra Pavelce nebude problém. „S Jihočeským divadlem máme písemnou smlouvu, kde je přesně stanovený harmonogram prací a vzájemné koordinace, tedy kdy probíhá stavba, kdy zkoušky a kdy představení,“ tvrdí. Nad smlouvou se znovu památkáři a JD podle Petra Pavelce sešli minulý týden a potvrdili si ji. „Nic nebrání zahájení prací ani divadelní sezoně,“ ujišťuje Petr Pavelec. „Pokud ovšem ustoupí covid,“ dodává.

Harmonogram

Předpokládá se, že rekonstrukce otáčivého hlediště bude hotova na jaře 2021. Od května již plánuje JD zkoušet a od června před točnou hrát. Náklady na opravy byly odhadnuty na 24 milionů.

Otáčivé hlediště smí zůstat na stejném místě v zahradě do roku 2023.

Práce na letohrádku Bellarie začnou v březnu a potrvají do roku 2023, divadelní sezonu ale neohrozí.

Náklady na rekonstrukci Bellarie byly vyčísleny na 43,3 milionů.

Z loňska na léto 2021 na otáčivém hledišti byly přesunuty dvě premiéry.