„Práce by byla, mohla bych být zaměstnaná hned zítra, ale všechno je na dvě nebo tři směny, soboty, neděle a svátky. To si v současné době nemůžu dovolit. Já potřebuji kvůli dceři končit v práci ve čtyři hodiny. Kdyby to šlo, vzala bych cokoliv," vysvětluje paní Hanka, kterou svou malou Terezku vozí každý den do Budějovic do školky. A ze školky? Míří rovnou na úřad práce. „Jsem vyučená prodavačka domácích potřeb bez maturity, o práci jsem přišla kvůli konfliktu s nadřízeným, podle mého názoru ne úplně oprávněně," svěřuje se s tím, že od té doby intenzivně hledá práci. Odesílá životopisy, chodí na pohovory. „Jedinou šancí je pro mě práce finančního poradce nebo práce v pojišťovnictví. Nemám ale maturitu," poukazuje a dodává, že uvažuje o doplnění vzdělání. „Zrovna nedávno jsem nad tím přemýšlela," přikývne. Šancí je pro ni rekvalifikační kurz. „Uvažovala jsem o něm. Jeden už mám za sebou, na práci s počítačem. Vím, že v Prachaticích je hospic, který dokonce rekvalifikační kurzy platí," uvažuje nahlas.

Sezona je tu,
 začal boj
o servírky
i kuchaře

Kdo má řidičák na kamion, nemusí mít o práci strach. Právě po řidičích nákladní dálkové dopravy je teď podle analytika trhu práce českobudějovického úřadu práce Jiřího Berana ze strany zaměstnavatelů největší poptávka. Stejně jako po prodavačích, číšnících, kuchařích nebo servírkách. To je neklamné znamení toho, že sezona už začala.

Znát je to i na počtu lidí, kteří aktuálně hledají práci. Na konci dubna jich na Českobudějovicku bylo 7391. Tedy o 206 méně než 
v poslední březnový den. Avšak o 1134 více než 
v dubnu loňského roku. Přesto je podle některých zaměstnavatelů obtížné kvalifikované síly sehnat. Své 
o tom ví například Ivica Ćuže, který provozuje dvě pizzerie v centru Českých Budějovic 
a do jedné z nich hledá na hlavní pracovní poměr číšníka nebo servírku.

„Není lehké někoho najít," potvrdil. „Někdo není pracovitý, jiný je týden v práci, pak jede pryč. Pracovní místa jsou, v létě i nějaká navíc pro obsluhu zahrádky, ale nemůžu vzít někoho s ekonomickým vzděláním. Musí mít nějakou praxi a zkušenosti." Podíl nezaměstnaných meziměsíčně poklesl ve všech okresech Jihočeského kraje, nejvýrazněji na Jindřichohradecku.