Že nevidí, není na překážku tomu, aby byl sympatický muž co platný pracovnímu týmu.

Osmadvacetiletý hudebník 
z Kaliště u Lipí patří mezi „pět statečných" účastníků stejnojmenného projektu, při němž Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR umožní nevidomým stáž ve významných společnostech. Chce tak přispět k vyšší zaměstnanosti nevidomých tím, že se sami představí uvnitř firem. Jejich úspěch může posílit ostatní i odstranit případné předsudky zaměstnavatelů.

V případě Radka Žaluda se to podařilo. „Setkal jsem se tu s příjemnými lidmi, s úžasným přístupem. Je skvělé, že se tu nebojí spolupráce, nemají před᠆sudky, s jakými se bohužel setkávám v běžném životě velice často," pochvaluje si stážista.

A úsměvy nešetří ani vedoucí obchodního týmu Hana Petroušová, s níž Radek sdílí kancelář. „Je to úžasný kolega. Dokázala bych si představit, že by Radek byl členem týmu," oceňuje. „Ze začátku jsem měla strach, nikdy jsem nebyla 
v kontaktu s nevidomým člověkem. Ale naše spolupráce funguje bezvadně. Radek se dokonce daleko rychleji než já vypořádal s počítačovým systémem," oceňuje.

Problémem není handicap, ale předsudky

Přesvědčit okolí, že zvládne leccos lépe než ostatní. To je recept nevidomého Radka Žaluda na to, jak se prosadit i se svým handicapem na trhu práce. I proto se s nadšením zapojil do projektu, který umožňuje nevidomým lidem získat cennou stáž ve velkých firmách.

Když se má člověk pokusit zbourat bariéry, tohle je úžasná akce, jak se posunout dál," cení si jedinečné šance. Třebaže agentura Business Leaders Forum oslovila s nabídkou takové spolupráce téměř stovku společností, ochotné prolomit bariéry a předsudky vůči handicapovaným byly jen tři. „Předsudky jsou strašné, díky těmto průkopníkům snad i ostatní uvidí, že to jde a problém ze strany nevidomých neexistuje," zdůrazňuje Radek Žalud, jenž tento týden v rámci projektu pracuje na českobudějovické pobočce České spořitelny.

„V tomto oboru jsem naprostý nováček, živím se muzikou," vysvětluje. Přesto i v bankovním světě rychle našel svou parketu. „Když jsme s panem ředitelem hledali náplň mé stáže, dohodli jsme se, že zkusím klientům sjednávat schůzky 
s poradci. Jsem zvyklý pracovat s hlasem a komunikace s lidmi je mi blízká. Snažím se přitom o přístup, který by nevadil mě samotnému," přibližuje.

Je přesvědčen, že se mu nové zkušenosti mohou hodit. „Živím se sice hudbou, ale člověk nikdy neví, kam vás osud zavane, čím víc řemesel člověk 
v dnešní době ovládá, tím lépe, 
i proto funguju jako muzikant, zpěvák, ladič klavírů, ale i ajťák, když mi k tomu přibude další dovednost, je to jenom dobře. Chci se vyhnout riziku, že budu úplně vyřízený, když bych přišel o jedinou práci, kterou bych uměl," říká mladý muž.