Mezi Jihočechy putuje po internetu i zpráva, která je vyzývá, aby ve čtvrtek v určitou hodinu operovali podle přesných pravidel s domácími spotřebiči: „Zapněte maximální počet spotřebičů doma: fény, vysavače, žehličky, konvice, žárovky atd. na dobu 
7 minut. Pak najednou všechno vypněte a uvidíte zázrak," píše se v e-mailu.

Takovéto akce ale nemají valný účinek. „Je to čistě teoretická otázka, protože nikdy nedocílíte, aby se do takové akce zapojily všechny domácnosti," odpověděl Deníku Vladimír Vácha, tiskový mluvčí energetické společnosti E.ON na otázku, zda může podobná výzva způsobit v distribuční síti elektřiny problémy.

„I kdyby se zapojily všechny domácnosti, neprojeví se to dramaticky. Vliv domácností není úplně velký. Je znatelný, ale nemá devastující účinek. Daleko větší význam mají velké průmyslové podniky," vysvětluje Vácha. Horší jsou podle něj také výkyvy energie z obnovitelných zdrojů, která přichází například z fotovoltaických nebo větrných elektráren.

Podle Váchy se výzvy k vypínání spotřebičů v minulosti objevily už několikrát a většinou byly formou protestu proti cenové politice energetických společností. Na distribuční síť elektřiny ale neměly žádný vliv.

„Znatelnější jsou výkyvy, když je například finále mistrovství ve fotbale a domácnosti sledují televizi, ale je to zanedbatelné a nevede to ke kolapsu," vylučuje Vácha.