Telefony, televize s aktuálním zpravodajstvím a předpovědí počasí, počítače, šanony nadepsané Hlášení přijatá a Hlášení odeslaná, obrazovka, přes kterou je možné přímo komunikovat s dispečinkem hasičů. To všechno se nachází v místnosti na krajském úřadě (KÚ), kde od nedělního odpoledne pracuje krizový štáb. Někteří lidé tu zůstávají i přes noc.

O pondělní sedmé hodině ranní už na úřadě bylo devět lidí, kteří tvoří takzvanou stálou pracovní skupinu. „Sledují situaci, připravují hlášení pro zasedání v čele 
s hejtmanem, přijímají a odesílají veškerou poštu. Je mezi nimi například zástupce hasičů, policistů, armády i Českého červeného kříže," říká Marta Spálenková z KÚ.

Úřad zároveň zřídil takzvanou zelenou informační linku s telefonním číslem 800 100 450. Tu obsluhuje Jiří Holub. „Na pomoc mám ještě jednu operátorku. Jeden z nás telefonuje, odpovídá na dotazy a druhý rovnou dělá záznam o hovoru do dokumentace," popisuje, zatímco mu policista přináší nejnovější seznam uzavírek na silnicích.

Vzápětí zvoní telefon. Volající se ptá na situaci v Čechově ulici v Písku, Jiří Holub čte z tabulky dostupné informace a zároveň předává kontakt na písecký štáb. „Lidé se nejčastěji ptají na všeobecné věci – stav hladin, uzavírky a podobně," dodává.

I když byl na lince celou noc, únavu podle svých slov necítí. V této situaci si ji nepřipouští. Na později má ale samozřejmě domluvené střídání s kolegyní, aby si mohl odpočinout. Stejnou práci si Jiří Holub vyzkoušel už při velké vodě v roce 2009. „Zatím jsem se tu nesetkal s dotazem, který by vykolejil. Nejhorší jsou anonymní volání blokující linku. Stalo se nám třeba, že někdo do telefonu pouštěl rádio," doplňuje.

Členkou stálé pracovní skupiny je například zaměstnankyně krajského úřadu Pavla Poppová. „Dávám dohromady podklady o stavu nebezpečí, především komunikuji 
s obcemi. Ty nám hlásí stav vody, jaké už nasadili prostředky, jaký očekávají vývoj. Teď tu třeba nejnověji vidím, že na Táborsku se protrhlo šest rybníků," komentuje při pondělní ranní směně.

Na druhé straně stolu pak sedí Jitka Kosáčková z Českého červeného kříže. U ní se začínají scházet požadavky na humanitární pomoc. „Očekáváme, že jich bude postupně přibývat. Podle toho si pak jednotlivá území rozdělíme, abychom pokryli i malé obce," dodává a vzápětí ve vedlejší místnosti prosí o mapu, do které by mohla rozdělení oblastí zakreslovat.

Ve stálé pracovní skupině celý den působí také zástupci složek integrovaného záchranného systému. Za hasiče je zde v pondělí Klement Bláha. Má za úkol shromažďovat informace o nasazení sil v terénu. „U mně se schází podklady o činnosti hasičů, které pak předkládáme na zasedání. Například v noci na pondělí bylo v kraji 631 událostí. Hasičům už pomáhají 
i posily z Moravy," uvedl.

Skupina je součástí krizového štábu Jihočeského kraje, jemuž velí hejtman Jiří Zimola. Svolává se vždy při mimořádných událostech a dále do něj patří bezpečnostní rada či povodňová komise.