„Firma, která má vakcínu dodat, si smluvně zajistila, že neponese žádnou odpovědnost za nežádoucí účinky vakcíny,“ upozornil média na neobvyklý postup dodavatele prezident České lékařské komory Milan Kubek. Podle Kubka je taková podmínka nepochopitelná a šéf vlivné lékařské organizace se diví, že stát takovou smlouvu podepsal. Kubek si myslí, že kdyby si byla firma jistá bezpečností vakcíny, nic takového by do smlouvy nedávala.

Kubek svými výroky částečně reagoval na protesty některých zdravotníků, kteří si nepřejí být očkováni proti tak zvané prasečí chřipce. Ministerstvo zdravotnictví má totiž v plánu očkovat od počátku listopadu půl milionu občanů. V první vlně by to měli být právě zdravotníci a také chronicky nemocní pacienti s dýchacími potížemi a chorobami srdce a cév. Chronicky nemocných je přibližně čtvrt milionu v celé české republice. Na jihu Čech by starost o jejich očkování připadla zhruba 330 praktickým lékařům.

Zdravotníci, kterých by celkem v republice mělo být očkováno na 160 000, budou na jihu Čech dostávat vakcíny hromadně v nemocnicích v okresních městech. „Bude sedm nebo osm očkovacích míst. Osmé místo je ve hře pro očkování osob z krizové infrastruktury, hasičů a policistů,“ uvedl pro Deník k počtu očkovacích míst Petr Studenovský, vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví Krajského úřadu Jihočeského kraje. Sedm míst jsou v podstatě nemocnice zřizované krajem v okresních městech.

Pro hasiče a policisty by jihočeským očkovacím místem bylo zařízení v Nové ulici v Českých Budějovicích. Hasiči, policisté a lidé ze spojů, energetiky nebo vodního hospodářství jsou v uvažovaném výběru proto, aby při jejich větší nemocnosti mohly fungovat všechny pro stát důležité služby. Celkem se zvažuje v této tak zvané krizové infrastruktuře očkovat na 90 000 lidí.

Ministerstvo chce nyní vypsat výběrové řízení na distributora vakcíny pro hromadná očkovací místa a pro praktické lékaře. Proto měly kraje odevzdat jejich seznamy.

Vedle zdravotníků, kteří o žádné očkování nestojí, jsou ale i další pochyby. „Pokud se budu chtít nechat očkovat jako soukromá osoba, nemohu,“ upozorňuje náměstkyně hejtmana jihočeského kraje Ivana Stráská. „To jak se postupuje, se mi nelíbí od samého začátku. Pokud někdo chce, má právo být očkován,“ zdůraznila Stráská a dodala, že v plánovaném systému očkování není na „běžné“ občany pamatováno, ani kdyby si chtěli vakcínu sami zaplatit. Stráská ale zároveň připomíná, že případná epidemie prasečí chřipky znamená spíše společenské riziko s ohrožením některých veřejných služeb kvůli velkému počtu nemocných, než vážné zdravotní ohrožení obyvatel. Projevy prasečí chřipky se totiž v zásadě neliší od běžné chřipky.

Očkování proti běžné chřipce také lidem doporučuje ministerstvo zdravotnictví. Uznává, že taková vakcína proti prasečí chřipce sice nechrání, ale zmírnila by její průběh.

Ministerstvo zároveň odmítá obavy některých zdravotníků z očkování. Zdůrazňuje, že vakcína prošla náročným řízením pro celou Evropskou unii a tiskový mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň poukazuje i na to, že nemocný zdravotník, pokud by byl v práci nemocný, mohl by snadno nakazit pacienty.

Očkování proti prasečí chřipce má začít v listopadu.