Podle starosty obce a zároveň předsedy sdružení Přátelé Vidova Tomáše Šedivého je to ale poslední oficiální rekordní údaj. „Letos sice hlávky opět na náhrdelník navlékat budeme, jistě je i spočítáme, ale už jen pro radost," naznačuje. Místní i návštěvníci se ale opět budou moci těšit na bohatý program a pochopitelně i spoustu dobrot, ve kterých nesmí chybět zelí z nedalekých polí.

Pro Přátele Vidova a okolí to bude ovšem znamenat mimo jiné i spoustu příprav a velké nasazení v den konání akce. „Členy spolku je čtyřicet lidí, při Zelnobraní ale pomáhá dvakrát tolik lidí," cení si Tomáš Šedivý snahy celé řady dobrovolníků.

Ta je ale vidět ve Vidově po celý rok. Velkou měrou právě díky aktivitám Přátel Vidova a okolí se v obci za deset let, co spolek existuje, podařilo nastolit tradici celé řady kulturních či společenských akcí, ale například i rozproudit aktivní zájem místních o přírodu a životní prostředí.

„Pořádáme nejrůznější výlety po okolí, ale vydáváme se i na poznávací výlety do vzdálenějších lokalit, jako je Bavorský les či Hallstatt. Díky dotaci z Evropské unie se nám podařilo před dvěma lety ve Vidově založit sad, o který pečujeme jako o krajinný prvek. Další lokalitou, o kterou se staráme, je lom Vápenice, kde rostou chráněné druhy rostlin. Před časem z něj lidé udělali skládku, dokonce i kusy aut tam ležely. My jsme prostředí vyčistili, dál o lom pečujeme a dnes je cílem výletů i místem občasných setkání a komorních akcí. Slavíme tu například slunovrat, setkali jsme se tu i o příležitosti deseti let existence spolku," líčí Tomáš Šedivý další z aktivit Přátel Vidova.

Přátelé Vidova se pravidelně mění v pracovní četu.

A pochopení pro svou činnost nacházejí i mimo samotný Vidov. „Náš spolek je členem Místní akční skupiny Pomalší, právě jejím prostřednictvím jsme dostali dotaci na vybavení pro činnost sdružení, pořídili jsme velkokapacitní stan, dřevěné lavice a stoly do lomu Vápenice," připomíná výraznou podporu.

Práci v přírodě, ale také pořádání programů pro dospělé se Přátelé Vidova chtějí intenzivně věnovat i v příštích letech. „V letošním roce jsme opustili pořádání akcí pro děti, které přešlo na kulturní komisi obce Vidov. Chceme se více zaměřit na práci v krajině v okolí obce a kulturní programy pro dospělé koncerty, besedy, přednášky či výlety," nastiňuje Tomáš Šedivý.

V nejbližší době, 17. července, to bude již devátý ročník tradičního hudebního minifestivalu Vidovské léto. Podle organizátorů bude jistě co poslouchat, a to za každého počasí. Díky krytému sezení návštěvníky nemůže překvapit ani nepřízeň počasí, která se v minulých letech stala už tradicí.

To ovšem nic nemění na tom, že Vidovští na řadu kulturních akcí rádi vzpomínají. Například v roce 2012 tu vystoupil Jaroslav Dušek v představení Čtyři dohody a Pátá dohoda, loni tu představil úspěšný projekt Výprava Ondřej Smeykal, z hudebníků ve Vidově vystupovali např. Jan Budař, Jana Kratochvílová, Bluesberry, Garáž či Luboš Pospíšil.