Bývalé vedení budějovické radnice může podle Karla Pražáka za to, že vznikla aféra s černými pronájmy ledu na zimním stadionu. Jak Deník včera informoval, přijde kvůli kauze o místo Jiří Zavoral, šéf odboru sportovních zařízení. „Náměstek Jelen vystupoval z pozice síly,“ říká 66letý extrenér budějovických hokejistů, který také působil jako vedoucí stadionu.

Co si o celé kauze myslíte?
Protože zajišťujeme memoriál Miroslava Dvořáka, dostali jsme se do té samé situace, že jsme museli žádat radu, aby nám město vyšlo vstříc s cenou ledu a pronájmu zimního stadionu. Viděl bych to ve dvou rovinách. Jedna ukazuje na to, že je tu nedostatek ledové plochy. Vzhledem k tomu dochází k různým tlakům. Město by mělo zvážit, jestli nevyužít prostor v dosahu zimního stadionu, kde je kompletní strojovna, a neuvažovat ještě o jedné ledové ploše.

Který prostor myslíte?
Letní kino. Je to ideální prostředí pro mládež a děti, aby nemusely čekat, až zamrzne rybník. Je totiž jasné, že většinu ledu na stadionu pokryjí v současné době kluby a Dům dětí a mládeže.

A jaká je druhá rovina problému?
Systém nájmů a snižovaných cen. Jsou dvě možnosti. Buď tak, jak je to dnes, a pak může být sleva naprosto jasně definovaná. Anebo model, který mi vykládal senátor Kubera v Teplicích: poskytnout těm dotčeným plnou cenu nájmu a ti ho zaplatí zimnímu stadionu. Vyhýbají se tak jakýmkoli slevám. Spolky, které mají na slevu právo, dostanou peníze a zaplatí standardní nájem. Tím se zabrání tomu, že někdo, jako v našem případě, by využíval výhod někoho jiného ku svému prospěchu. U nás se ukazuje, že ty tlaky šly s největší pravděpodobností z radnice.

Takže věříte slovům dvou propuštěných zaměstnanců odboru sportovních zařízení, že na ně tlačil náměstek primátora František Jelen?
Já jsem o tom přesvědčen. A že ty dva propustil, to byl akt osobní msty.

A jaký by k tomu měl důvod?
Myslím si, že náměstek Jelen vystupoval z pozice síly. Překročil trošku svůj osobní rámec a domníval se, že může vládnout všemu. Podle mého názoru do pravomocí odboru vůbec neměl zasahovat.

Ale co by z toho měl?
Jsou tu možnosti různých dohod a poskytování vzájemných výhod, jakýsi systém, který používá mafie. Nevěřím tomu, že bez souhlasu vedení města by se mohly takové věci dít. Jsem přesvědčen o tom, že by si to ti zaměstnanci nedovolili. Vytvářel se na ně tlak, aby se na tom nějak podíleli.

Jak se to s ledem dělalo za vás?
Je to problém volných ploch. Když jsem byl vedoucím zimního stadionu, dělala nájmy podřízená a fungovalo to bez problémů. Nejdřív si led obsadil klub a pak se teprve prodával, za plnou cenu. Pokud měl někdo výhodu, definoval ji v objednávce.

Podobnou kauzu jste tedy za svého působení neřešil?
Vím, že byly problémy za tohoto vedení. Jedna zaměstnankyně kvůli tomu odešla, mluvilo se o tom, že se ti dotčení pokoušeli získat výhodu nějakým darem. Ta pozice byla zrušená, změnil se systém, ale je nevyhovující. Město by mělo umožnit přímou platbu. Ne běhat na radnici a platit fakturou, ale kartou na místě.

Kauza nyní bude stát místo Jiřího Zavorala, šéfa odboru. Nakolik má on vaši důvěru?
Na STARZ (správa tělovýchovných a rekreačních zařízení města - pozn.red.) přišel v době, kdy jsem tady působil jako trenér. Znám se s ním, mám s ním pozitivní zkušenost, nechtěl bych ho nijak očerňovat. Byl vedoucí, takže odpovědnost má, ale ten systém je příliš komplikovaný. A myslím si, že bez vědomí nadřízených by pan Zavoral ty kroky nedělal.