Mezinárodní šachový turnaj byl zahájen na začátku prázdnin v Českých Budějovicích.Zdroj: Magistrát města České BudějoviceProfesionální šachisté z celého světa zavítali první prázdninový den do Českých Budějovic, aby se zde účastnili turnajů v rámci mezinárodního „Šachového festivalu České Budějovice 2020“. Atraktivitu této sportovní události zvyšuje nejen aktivní účast řady velmistrů a mistrů, ale také přímé přenosy partií, jež jsou celosvětově on-line sledovány šachovými příznivci.

Zahájení tak významného festivalu, který město České Budějovice finančně podpořilo a zařadilo mezi zvlášť významné akce, byl přítomen i náměstek primátora Viktor Vojtko. „Festivalu se zde účastní přesně 198 šachistů, kteří k nám přijeli z převážně z evropských zemí a Islandu. Příjezdu hráčů šachových velmocí jako jsou USA, Rusko, Indie, ale třeba i Austrálie zabránila ve světě stále přítomná koronavirová pandemie," říká Viktor Vojtko.

"Mezi zúčastněnými hráči je i řada dětí, které doprovází jeden z rodičů či přímo celé rodiny. Díky tomu je na festival navázána mnohem početnější skupina návštěvníků, která zde bude trávit následujících devět dnů. Pro město se tak z festivalu stává opravdu výborná příležitost pro jeho prezentaci a zviditelnění. Už jen to, že se v názvech turnajů objevuje město České Budějovice je pro nás velkým přínosem. Mnozí z účastníků zde budou jistě poprvé a účast na festivalu je tak nutně přiměla k vyhledání si a zakroužkování našeho města na mapě světa, jako místa jejich dočasného pobytu a sportovního klání,“ zhodnotil přínosy festivalu Viktor Vojtko.