Široký výběr akcí pro děti je o jarních prázdninách ve větších městech k dispozici rodičům, kteří nemohou dohlížet na své malé potomky. V Týně nad Vltavou a Českých Budějovicích běží tradiční příměstské tábory. Zajímavé programy nabízí i Hvězdárna a planetárium České Budějovice.

„Máme od pondělí do pátku příměstský tábor. Dnes dopoledne dělaly děti na zahradě iglů a hradbu ze sněhu,“ zmínil včera za Městský dům dětí a mládeže (MDDM) v Týně nad Vltavou ředitel Miroslav Petřík. Pochválil i sněhové podmínky, které poskytly dětem dostatek materiálu.

Podle věku

V domě přijímají děti ráno v osm hodin a program trvá do odpoledne do čtyř. „Kolik přijde dětí, to je dopředu domluveno. Zájemci se ještě mohou hlásit. Nejlépe je ale telefonicky předem zavolat,“ doplnil Petřík s tím, že zatím by pro další zájemce ještě měli volno.

„Program se přizpůsobuje podle věku, zájmů a možností dětí a podle počasí,“ přiblížil denní praxi ředitel MDDM a připomněl, že příměstský tábor vede jeho kolegyně Pavla Fraňková.

K dispozici je v Týně výtvarný ateliér, klubovna pro deskové hry a v sále judistická žíněnka. „Aby děti jen neseděly,“ vysvětlil s úsměvem Petřík.

Mimořádné pořady přichystala o jarních prázdninách i Hvězdárna a planetárium v Českých Budějovicích. Hned v pondělí dopoledne to byl pořad o únorové obloze, který se bude opakovat ještě ve čtvrtek a v pátek.

„Ve středu od půl druhé promítáme pásmo filmů s astronomickou tematikou,“ pozvala na dnešek fanoušky hvězd a planet ředitelka hvězdárny Jana Tichá. V době jarních prázdnin také hvězdárna mimořádně o víkendech otevírá svou pobočku – observatoř na Kleti. „Prohlídky začínají v půl jedenácté a pokračují v hodinových intervalech. Poslední zahajujeme v půl čtvrté odpoledne,“ doplnila Tichá.

„Pořady v planetáriu navštěvujeme pravidelně, byli jsme tam i v pondělí. Vnukovi se to líbí, má doma i nějaké atlasy hvězdné oblohy,“ ocenila prázdninovou nabídku astronomů Jana Hovorková z Českých Budějovic. „A na Kleť se chystáme příští víkend, tentokrát nám to nevyšlo,“ doplnila vitální babička.

V krajském městě ještě připravil Dům dětí a mládeže pro děti obdobný příměstký tábor, jako se koná v Týně nad Vltavou. Včera se děti vydaly na filmové představení a v programu je i výlet na Dívčí Kámen nebo návštěva bowlingu a bruslení.

Sokolové z Českých Budějovic zase o jarních prázdninách vyrazili tradičně s dětmi za lyžováním na šumavskou Kvildu.